1 marca ulicami Betlejem przeszła sugestywna procesja Drogi Krzyżowej zorganizowana przez młodzież lokalnych parafii wspólnie z włoskimi pielgrzymami z Pax Christi, Międzynarodowego Katolickiego Ruchu dla Pokoju.
Siedem stacji wyznaczono w miejscach o szczególnym znaczeniu dla obecności chrześcijan w mieście narodzin Jezusa. Teksty rozważań czytane w języku arabskim i włoskim pochodziły z przemówień Benedykta XVI wygłoszonych podczas zeszłorocznej pielgrzymki w Betlejem.
Celebracji drogi krzyżowej w intencji pokoju przewodniczył bp Giovanni Giudice, przewodniczący włoskiej sekcji Pax Christi. Modlitwy i śpiewy przy poszczególnych stacjach animowała młodzież z katolickich parafii w Betlejem, Beit Sahour i Beit Jala, wspólnie z rówieśnikami z Włoch oraz seminarzystami łacińskiego patriarchatu. Procesja rozpoczęła się w siedzibie betlejemskiej Akcji Katolickiej, a zakończyła w kościele parafialnym św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia.
W przemówieniu wygłoszonym przed końcowym błogosławieństwem bp G. Giudice podkreślił, iż celebracja Drogi Krzyżowej ulicami miasta przybliżyła każdego do historycznej męki Pana Jezusa w Jerozolimie. Przypomniał ponadto, że w Palestynie chrześcijanie nadal cierpią i płaczą z powodu niesprawiedliwości, której symbolem jest mur dzielący terytorium Ziemi Świętej.
Modlitwa o pokój połączona z celebracją drogi krzyżowej na uliczkach centrum miasta jest organizowana w Betlejem od sześciu lat, czyli od wybudowania w 2004 r. izraelskiego muru. W tym roku w procesji odprawianej o zmierzchu z pochodniami i lampionami wzięło udział kilkunastu duszpasterzy, kilkuset młodych katolików lokalnych wspólnot oraz 50 pielgrzymów z Włoch.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.