Reklama

W niedzielę gala Oscarów

Dziesięć produkcji, wśród nich "Avatar" i "The Hurt Locker. W pułapce wojny", walczyć będzie w tym roku o Oscara za najlepszy film. Szansę na statuetkę mają też Polacy - za krótkometrażowy dokument "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki.

Reklama

Jego "Królik po berlińsku" to produkcja międzynarodowa. Ze strony polskiej finansowały go m.in.: Telewizja Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Producenci zagraniczni to z kolei: Niemcy - telewizje MDR, RBB i ARTE, a także Finlandia, Belgia i Holandia.

"Królik po berlińsku" jest dokumentem czarno-białym, zrealizowanym w konwencji filmu przyrodniczego, trwa 51 minut. Bartek Konopka przedstawił w nim metaforyczną, poruszającą, a zarazem pełną humoru opowieść o tysiącach dzikich królików, które przez 28 lat zamieszkiwały obszar zieleni stworzony między dwoma pasami muru berlińskiego. Poprzez historię o królikach, postanowił opowiedzieć o losach ludzi - o "gatunku homo sovieticus, czyli ludziach ukształtowanych w komunistycznym systemie". Trzon wieloosobowej ekipy, która przez cztery lata pracowała nad "Królikiem...", stanowiły cztery osoby: Konopka - reżyser i współtwórca scenariusza, Piotr Rosołowski - autor zdjęć i współtwórca scenariusza, Anna Wydra - producentka oraz Mateusz Romaszkan - montażysta.

W USA trwa intensywna kampania promująca "Królika..." przed galą Oscarów. Prowadzi ją znana firma działająca w dziedzinie public relations - Chasen&Company, z agentką Ronni Chasen na czele. Firma ta pracowała wcześniej przy kampaniach promocyjnych wielu głośnych filmów, m.in.: "Slumdog. Milioner z ulicy", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Władca Pierścieni. Powrót króla", "Chicago", "Zakochany Szekspir", "Wożąc panią Daisy". "Poznaliśmy Ronni Chasen poprzez Jana A.P. Kaczmarka - laureata Oscara, któremu Ronni też pomagała" - wyjaśnił Konopka.

"Królik..." ma w Stanach Zjednoczonych dobrą prasę. Na przykład ważny magazyn "The Hollywood Reporter" napisał o nim: "to najbardziej niepowtarzalny z tegorocznych nominowanych dokumentów", a na łamach "The New York Timesa" chwalono "niezwykły polski film".

W Polsce transmisję na żywo z tegorocznej gali Oscarów przeprowadzi w nocy z niedzieli na poniedziałek stacja telewizyjna Canal+. Transmisję poprzedzi półgodzinna relacja z czerwonego dywanu sprzed Teatru Kodaka, która rozpocznie się o godz. 1.45. Z kolei we wtorek 9 marca wieczorem w Canal+ będzie można obejrzeć półtoragodzinny skrót z ceremonii Oscarów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama