W niedzielę gala Oscarów

Dziesięć produkcji, wśród nich "Avatar" i "The Hurt Locker. W pułapce wojny", walczyć będzie w tym roku o Oscara za najlepszy film. Szansę na statuetkę mają też Polacy - za krótkometrażowy dokument "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki.

82. w historii gala Oscarów odbędzie się w niedzielę (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego) w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

Tytuły nominowane do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film pełnometrażowy to: "Avatar" Jamesa Camerona (USA/Wielka Brytania), "The Hurt Locker. W pułapce wojny" Kathryn Bigelow (USA), "Bękarty wojny" Quentina Tarantino (USA/Niemcy), "Dystrykt 9" Neilla Blomkampa (USA/Nowa Zelandia), "W chmurach" Jasona Reitmana (USA), "The Blind Side" Johna Lee Hancocka (USA), "Odlot" Petera Doctera (USA), "A Serious Man" braci Joela i Ethana Coenów (USA/Wielka Brytania/Francja), "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig (Wielka Brytania/USA) oraz "Precious: Based on the Novel Push by Saphire" Lee Danielsa (USA).

Pod względem liczby nominacji przyznanych za dany film w różnych oscarowych kategoriach liderami są "Avatar" i "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Każdy otrzymał po 9 nominacji. Ich reżyserzy - James Cameron i Kathryn Bigelow - byli kiedyś małżeństwem (w latach 1989-1991).

Zrealizowany przy użyciu najnowszych technologii widowiskowy "Avatar" - film science-fiction o zamieszkującej planetę Pandora humanoidalnej rasie Na'vi, której przedstawiciele stworzyli kulturę opartą na głębokiej więzi duchowej między wszystkimi stworzeniami - jest nominowany do Oscara w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, muzyka (nominacja dla kompozytora Jamesa Hornera), montaż, scenografia, efekty specjalne, dźwięk (Sound mixing) i montaż dźwięku (Sound editing).

Akcja dramatu wojennego "The Hurt Locker..." rozgrywa się współcześnie w Iraku. Bohaterami są amerykańscy żołnierze - oddział saperów dowodzony przez młodego sierżanta, który uwielbia ryzykowne, podnoszące poziom adrenaliny sytuacje na granicy życia i śmierci. Obraz nominowano w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktor w roli głównej (nominacja dla Jeremy'ego Rennera, który zagrał dowódcę oddziału), scenariusz oryginalny, zdjęcia, muzyka, montaż, dźwięk (Sound mixing) i montaż dźwięku (Sound editing).

Tuż za nimi - z 8 nominacjami - uplasowały się "Bękarty wojny" Quentina Tarantino, nominowane m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria i najlepszy aktor w roli drugoplanowej (nominacja dla Christopha Waltza, który zagrał tam tropiącego Żydów bezwzględnego pułkownika SS Hansa Landę). Po sześć nominacji uzyskały filmy "W chmurach" i "Precious: Based on the Novel Push by Saphire". Pierwszy nominowano m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria i aktor w roli głównej (George Clooney); drugi - m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria i aktorka w roli drugoplanowej (Mo'Nique).

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny o statuetkę walczyć będą m.in.: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (wspólna produkcja Austrii, Niemiec, Francji i Włoch) oraz "Gorzkie mleko" Claudii Llosy (wspólna produkcja Peru i Hiszpanii).

"Królik po berlińsku" Bartka Konopki jest jedyną produkcją europejską nominowaną do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - pozostałe cztery to filmy amerykańskie: "China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" (reż. Jon Alpert i Matthew O'Neill), "The Last Truck: Closing of a GM Plant" (reż. Steven Bognar i Julia Reichert), "The Last Campaign of Governor Booth Gardner" (reż. Daniel Junge) oraz "Music by Prudence" (reż. Roger Ross Williams).

Sam Konopka uważa, że jego najpoważniejszym konkurentem może być ten ostatni. "+Music by Prudence+ to film o dziewczynie z Zimbabwe, która jest niepełnosprawna i poprzez śpiew pokonuje swoje ograniczenia. Wzruszająca historia, działająca na emocje" - mówił 37-letni Konopka na konferencji prasowej w Warszawie pod koniec lutego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »