W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, natomiast nie ma prac nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej - zapewniła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Odpowiedziała na pytanie zadane na konferencji prasowej, czy rząd przygotowuje wypowiedzenie tzw. konwencji antyprzemocowej. "Nie pracujemy nad wypowiedzeniem konwencji" - powiedziała Rafalska i dodała, że mówi o zakresie kompetencji jej resortu.
Dopytywana, czy takie prace nie są prowadzone gdzie indziej w rządzie, odpowiedziała: "Nie sądzę. Gdyby tego typu prace były prowadzone, z pewnością bym o tym wiedziała".
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja antyprzemocowa) została zaprezentowana w 2011 r. Trzy lata później weszła w życie. W Polsce od początku budziła kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny (dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią). Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.