Ukraina: Pomoc z USA

„Amerykański Kościół pragnie nadal pomagać Kościołowi na Ukrainie” – powiedział kard. Theodore E. McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, podczas swej wizyty (6-10 marca) na Ukrainie, która potrwa do 10 marca.

7 marca rzymskokatolicki hierarcha z USA w koncelebrze z arcybiskupem lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim przewodniczył Mszy w lwowskiej katedrze łacińskiej. Kard. McCarrick podkreślił, że pomoc ta może być realizowana dzięki wyjątkowym stosunkom Kościoła amerykańskiego z katolikami na Ukrainie.

„Nasze stosunki z Kościołem na Ukrainie, zwłaszcza z katolikami we Lwowie zawsze były wyjątkowe dzięki takim ludziom jak kard. Jaworski oraz abp Mokrzycki – podkreślił kardynał McCarrick. – Amerykański Kościół już ponad 20 lat w różny sposób pomaga Kościołowi na całym obszarze Europy Wschodniej. Tą pomoc trzeba nadał obowiązkowo kontynuować na wszystkie możliwe sposoby”. Hierarcha z Waszyngtonu powiedział także, że jest zachwycony i wzruszony Mszą św. w namodlonej przez wieki lwowskiej katedrze. „W czasie Mszy odczuwałem tą siłę – zauważył kardynał McCarrick. – Dla nas w Stanach jest bardzo ważne odczuwać bliskość z Kościołem dziś i jest to wielkie błogosławieństwo”.

Kardynał Theodore E. McCarrick odwiedził kurię metropolitalną i lwowskie WSD w Brzuchowicach.

Podczas pobytu we Lwowie emerytowany arcybiskup Waszyngtonu spotkał się z duchowieństwem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwiedził Ukraiński Uniwersytet Katolicki oraz seminarium, a także uczestniczył w procesji z krzyżem ulicami miasta w niedzielę zwaną w liturgii greckokatolickiej Chrestopokłonną.

Ks. James M. McCann SJ, dyrektor wydziału pomocy Kościołowi w Europie Środkowej i Wschodniej, który towarzyszy kardynałowi McCarrickowi, powiedział, że wizyta ta jest wyrazem solidarności Kościoła amerykańskiego z katolikami na Ukrainie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »