Obywatelki Hiszpanii i Włoch, przetrzymywane jako zakładniczki przez terrorystów z Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu na północy Mali, zostały w środę uwolnione - poinformowały agencję AFP źródła dyplomatyczne. Nie jest jasne, czy kobiety były więzione razem.
39-letnia Philomene Kaboure, Włoszka pochodząca z Burkina Faso, początkowo nie zgadzała się na uwolnienie jej bez męża, 65-letniego Sergio Cicali - podały te źródła. Cicala wciąż jest przetrzymywany.
Para została uprowadzona 18 grudnia 2009 r. na południowym wschodzie Mauretanii. Małżeństwo jechało zarejestrowanym we Włoszech mikrobusem do Burkina Faso.
Źródła w Madrycie poinformowały o uwolnieniu 39-letniej zakładniczki z Hiszpanii, Alicii Gamez, porwanej w Mauretanii, a przetrzymywanej w Mali od końca listopada 2009 roku wraz z dwoma innymi Hiszpanami.
Od lat trójka ta brała udział w "karawanach solidarności" z krajami Afryki Zachodniej, organizowanymi przez barcelońską organizację pozarządową Accio Solidaria. Pomoc polegała na tanim dostarczaniu materiałów innym organizacjom pozarządowym działającym w Maroku, Mauretanii, Senegalu i Gambii.
Niedawno Al-Kaida zażądała uwolnienia kilku islamistów więzionych w Mauretanii w zamian za troje Hiszpanów. Wcześniej terroryści domagali się za uwolnienie zakładników 5 mln dolarów. Rząd w Madrycie, za pośrednictwem rządu Mali, miał w lutym dojść do porozumienia z terrorystami w sprawie okupu. Nie wiadomo, czy faktycznie do tego doszło, zwłaszcza że premier Mauretanii Mulaj uld Muhammad al-Aghzaf zapowiadał, że "nigdy nie będzie negocjować uwolnienia radykalnych islamistów w zamian za zakładników".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.