28 noworodków uratowano dzięki "oknom życia"

28 noworodków uratowano dotąd dzięki 33 "oknom życia", które znajdują się w różnych miastach Polski - poinformował w rozmowie z PAP sekretarz generalny Caritas Polska, ks. Zbigniew Sobolewski. Najwięcej dzieci pozostawiono w Krakowie - 11 i w Warszawie - ośmioro; ostatnie trafiło tam w środę.

Ks. Sobolewski przypomniał, że pomysł stworzenia "okna życia", czyli miejsca, gdzie matka może pozostawić nowo narodzone dziecko, narodził się w 2006 roku w Krakowie. Z inicjatywy Caritas w 2009 roku powstało ponad 30 takich miejsc. "Prawie wszystkie duże miasta mają miejsce, gdzie zdesperowana matka może zostawić noworodka" - podkreślił ks. Sobolewski.

Zaznaczył jednocześnie, że "okna życia" nie są alternatywą dla możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że +okna życia+ nie stanowią najlepszego rozwiązania. +Okno życia+ jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku, pozostawienia go bez koniecznej dla przeżycia opieki" - powiedział ks. Sobolewski.

Poinformował, że w Warszawie pozostawiono dotąd w "oknie życia" ośmioro dzieci, w Ełku dwoje i po jednym w Katowicach, Rzeszowie, Piotrkowie Trybunalskim, Kielcach, Gliwicach, Kaliszu i Tarnowie. W Krakowie, gdzie miejsce takie istnieje najdłużej, jedenaścioro.

Diecezjalny duszpasterz rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Tadeusz Bożełko zwrócił się z apelem, by "zamiast uśmiercić swoje dziecko albo porzucić je na śmietniku", matka znajdująca się w trudnej sytuacji pozostawiła je w "oknie życia", przy którym dyżur pełnią siostry ze zgromadzenia Rodziny Maryi.

Ważne jest - jak podkreśla duszpasterz rodzin - że "matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne".

Warszawski duszpasterz rodzin podkreśla, że rocznie na terenie Mazowsza znajdowanych jest kilkoro martwych niemowląt.

Ks. Sobolewski podkreślił, że wszystkie noworodki pozostawione w "oknach życia" są dokładnie badane, a następnie przekazywane do ośrodków adopcyjnych.

Jedna z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, przy którym zostało otwarte w grudniu 2008 roku "okno życia", powiedziała PAP, że ósmy noworodek został pozostawiony tam w środę, 10 marca. Zakonnica podkreśla, że wszystkie uratowane dzieci szybko zostały adoptowane i "trafiły w dobre ręce". Zaznacza, że procedury adopcyjne przebiegają bardzo sprawnie, przypominając, że pierwszy chłopczyk pozostawiony w warszawskim "oknie życia" już po czterech tygodniach trafił do nowej rodziny. Powiedziała, że to nowi rodzice nadają adoptowanemu dziecku swoje nazwisko i wybierają mu imię. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »