Baskijska separatystyczna organizacja terrorystyczna ETA upubliczniła w środę list datowany na 16 kwietnia, w którym oznajmia swoją decyzję o zakończeniu działalności i całkowitym rozwiązaniu struktur.
W pisemnym oświadczeniu, przesłanym agencji EFE i baskijskim instytucjom oraz organizacjom politycznym i pozarządowym, ETA oznajmia swoją decyzję o "zakończeniu historycznego cyklu i swojej funkcji, co tym samym kładzie kres jej istnieniu". "Dlatego ETA całkowicie rozwiązuje swoje struktury i postanawia zakończyć swoje polityczne działania" - dodaje w piśmie.
List opublikowano na internetowej stronie gazety "El Diario". Organizacja przyznaje w nim, że nie udało się jej rozwiązać "konfliktu politycznego" w Kraju Basków leżącym w Hiszpanii i Francji.
Publikacja ukazała się w niecałe dwa tygodnie po bezprecedensowych przeprosinach złożonych przez ETA, a przez krewnych jej ofiar oraz hiszpańskie i baskijskie rządy ocenionych jako spóźnione i nieszczere. Komunikat z wyrazami "prawdziwego ubolewania" ETA opublikowała 20 kwietnia.
Zakończenie swojej działalności ETA ogłosiła dzień wcześniej, 19 kwietnia, i zapowiedziała oficjalny komunikat w tej sprawie za dwa tygodnie, które upływają w czwartek.
ETA 25 kwietnia przekazała w Bajonnie francuskiej policji dwie skrzynie z bronią palną, nazywając to wstępem do samorozwiązania swoich struktur.
W marcu 2016 r. władze ETA poinformowały, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji, krajów, na których terenie działa, informacje dotyczące swoich magazynów broni. W kwietniu ub.r. ETA przekazała francuskim służbom adresy swych 12 magazynów broni. Znaleziono w nich m.in. 120 pistoletów, 3 tony materiałów wybuchowych, a także tysiące nabojów i detonatorów.
Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido w kwietniu powiedział, że ETA została pokonana politycznie i operacyjnie i nie osiągnęła żadnego ze swych celów.
Już pod koniec lat 90. część baskijskich polityków, a także byłych terrorystów, wzywała kierownictwo ETA do porzucenia walki zbrojnej.
ETA to akronim "Euskadi ta Askatasuna", co po baskijsku znaczy "baskijska ojczyzna i wolność". W czasie swojej działalności zbrojnej ETA zabiła 853 ludzi, terrorystycznymi atakami próbując doprowadzić do powstania niezależnego państwa na terenie północnej Hiszpanii i południowej Francji.
Organizacja powstała w czasach reżimu generała Francisco Franco. Zrobiło się o niej głośno, gdy w zamachu 20 grudnia 1973 roku zabiła premiera, admirała Luisa Carrero Blanco, wyznaczonego przez Franco na swego następcę.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.