Bawaria: Ekumeniczne "TAK" dla krzyża w urzędach państwowych

We wspólnym oświadczeniu biskupi Ratyzbony: katolicki Rudolf Voderholzer i ewangelicki Hans-Martin Weiss oświadczyli, że "Krzyż jest fundamentem religii chrześcijańskiej w naszej bawarskiej ojczyźnie".

 

Katolicki biskup Rudolf Voderholzer i ewangelicki biskup, Hans-Martin Weiss, obaj z Ratyzbony, wspólnie stanęli po stronie premiera rządu Bawarii, Markusa Södera w debacie wokół decyzji o zawieszeniu krzyży w urzędach państwowych. W oświadczeniu ekumenicznym podkreślają, że nie podzielają oskarżeń osób oskarżających bawarski rząd o "instrumentalizowanie krzyża w celach wyborczych".

"To, że nie chodzi tylko o wieszanie samych krzyży, nikt nie zaprzeczy" - czytamy w oświadczeniu. Ale też nie można się zgodzić, z zarzutami o nieuczciwe motywy stojące za "symbolicznym uznaniem własnych podstaw", gdyż ignoruje się tym samym potrzebę wyraźnego uświadomienia sobie religijnych fundamentów.

Biskupi zaznaczyli, że należy wspierać inicjatywę obecności krzyża w przestrzeni publicznej, tym bardziej w miejscach gdzie reprezentowana jest polityczna i/lub administracyjna odpowiedzialność za społeczeństwo".

"Krzyż przypomina, że świadomość odpowiedzialności wobec Boga i człowieka jest jedną z podstawowych wartości naszego ustroju, a zwłaszcza naszego porządku konstytucyjnego" - napisali biskupi wskazując na preambułę bawarskiej ustawy zasadniczej. Zwrócili uwagę, że każdy, kto odwołuje się do krzyża i staje pod krzyżem, musi się również zmierzyć z wymaganiami jakie on stawia. Biskupi uważają, że polityk dający publiczne świadectwo o podstawowych wartościach budujących państwo zasługuje na wdzięczność.

Biskupi przypomnieli, że "historycznie i faktycznie" krzyż jest fundamentem religii chrześcijańskiej w "naszej bawarskiej ojczyźnie". "Krzyż chroni państwo przed pokusą totalitarnego zawłaszczenie człowiekiem. Przypomina wszystkim kobietom i mężczyznom w służbie cywilnej o ich obowiązku służenia godności i wolności ludzi. Przypomnienie o przesłaniu płynącym z krzyża jest nie tylko uzasadnione, ale także pomocne, nawet tym, którzy nie podzielają tego przekonania" - napisali biskupi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  wiecej »