W uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika metropolita lubelski obchodzi imieniny. Św. Stanisław patronuje nie tylko pasterzowi, ale i całej archidiecezji lubelskiej, jest też jednym z patronów Polski.
W naszej archidiecezji jest szczególne miejsce poświęcone św. Stanisławowi - to sanktuarium w Piotrawinie, gdzie biskup i męczennik przyciąga na modlitwę wiernych z różnych stron. Św. Stanisław to też patron Polski i główny patron archidiecezji lubelskiej, a także patron obecnego metropolity Stanisława Budzika.
Z tej okazji życzymy Księdzu Biskupowi szczególnego orędownictwa patrona w dobrym wypełnianiu swej posługi oraz wszelkich łask potrzebnych w życiu każdego człowieka.
Stanisław Budzik urodził się dnia 25 kwietnia 1952 roku w Łękawicy k. Tarnowa. W roku 1971 złożył egzamin dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. W latach 1971-77 przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, studiując równocześnie filozofię i teologię w tamtejszym Instytucie Teologicznym.
Święcenia prezbiteratu otrzymał w dniu 29 maja 1977 r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1982-1988 studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, gdzie obronił pracę doktorską pt. "Doctor pacis. Theologie des Friedens bei Augustinus". W roku 1989 otrzymał za nią nagrodę prezydenta miasta Innsbrucka, ukazała się także drukiem w serii naukowej Innsbrucker Theologische Studien.
Habilitację z nauk teologicznych uzyskał w 1997 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie na podstawie pracy "Dramat odkupienia. Kategoria dramatyczne w teologii na przykładzie R. Girarda, H.U. von Balthasara i R. Schwagera". W roku 2002 uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Arcybiskup Stanisław zanim trafił do diecezji lubelskiej przez lata pracował w diecezji tarnowskiej. Budował struktury i pełnił funkcję dyrektora nowo utworzonej Caritas Diecezji Tarnowskiej. W latach 1990-1995 był pierwszym dyrektorem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos, organizując od podstaw jego funkcjonowanie. Po przerwie na przygotowanie habilitacji ponownie kierował Wydawnictwem Biblos w latach 1997-1998.
Przez cztery lata był rzecznikiem prasowym bpa Józefa Życińskiego. Wchodził także w skład rady programowej Radia Dobra Nowina, był skarbnikiem Tarnowskiego Koła Teologicznego i członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Religioni et Litteris”. Był także rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej ze stolicą tytularną w Hólar (Islandia). Święcenia biskupie przyjął w dniu 3 kwietnia 2004 r. w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.
Przez wiele lat pracował w strukturach Konferencji Episkopatu Polski a w czerwcu 2007 został wybrany sekretarzem generalnym KEP. Urząd sprawował od sierpnia 2007 do listopada 2011 r.
W dniu 26 września 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim. Objęcie kanoniczne archidiecezji oraz uroczysty ingres do archikatedry lubelskiej miały miejsce 22 października 2011 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.