Pytanie o przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego pojawi się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zaplanowanym na rok 2011. Dane te będą mogły być zbierane wyłącznie na zasadzie dobrowolności – czytamy w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2011 uchwalonej przez Sejm RP 4 marca br.
- Takie pytania były stawiane już wcześniej. Przedwojenny Mały Rocznik Statystyczny zawierał dział o wyznaniach - przypomina ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Jego zdaniem, każde państwo w ramach polityki społecznej powinno wiedzieć, jakiego wyznania są jego obywatele i ilu ich jest.
Podczas spisu w 2011 r. udzielanie odpowiedzi nt. przynależności wyznaniowej będzie dobrowolne. - Jeśli ktoś boi się powiedzieć, jakiego jest wyznania, to bardzo się temu dziwię. Czego tu się bać? – zastanawia się dyrektor ISKK
Przez przynależność wyznaniową - według ustawy - rozumie się „formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym, Kościołem lub związkiem wyznaniowym”.
Narodowy Spis Powszechny 2011 odbędzie się w dniach 1 kwietnia - 30 czerwca 2011 r. według stanu na 31 marca o godz. 24:00 . Będzie to pierwszy spis ludności po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
W tym roku, w jednej wybranej gminie w każdym województwie zostanie przeprowadzony spis próbny. Odbędzie się on w terminie od 1 kwietnia do 31 maja. Jego celem jest sprawdzenie rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych i technicznych przewidzianych do zastosowania w spisie w 2011 roku. Spis będzie przeprowadzony w formie elektronicznej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.