Pytanie o przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego pojawi się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zaplanowanym na rok 2011. Dane te będą mogły być zbierane wyłącznie na zasadzie dobrowolności – czytamy w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2011 uchwalonej przez Sejm RP 4 marca br.
- Takie pytania były stawiane już wcześniej. Przedwojenny Mały Rocznik Statystyczny zawierał dział o wyznaniach - przypomina ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Jego zdaniem, każde państwo w ramach polityki społecznej powinno wiedzieć, jakiego wyznania są jego obywatele i ilu ich jest.
Podczas spisu w 2011 r. udzielanie odpowiedzi nt. przynależności wyznaniowej będzie dobrowolne. - Jeśli ktoś boi się powiedzieć, jakiego jest wyznania, to bardzo się temu dziwię. Czego tu się bać? – zastanawia się dyrektor ISKK
Przez przynależność wyznaniową - według ustawy - rozumie się „formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym, Kościołem lub związkiem wyznaniowym”.
Narodowy Spis Powszechny 2011 odbędzie się w dniach 1 kwietnia - 30 czerwca 2011 r. według stanu na 31 marca o godz. 24:00 . Będzie to pierwszy spis ludności po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
W tym roku, w jednej wybranej gminie w każdym województwie zostanie przeprowadzony spis próbny. Odbędzie się on w terminie od 1 kwietnia do 31 maja. Jego celem jest sprawdzenie rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych i technicznych przewidzianych do zastosowania w spisie w 2011 roku. Spis będzie przeprowadzony w formie elektronicznej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.