Adam Karol Czartoryski pozywa swoją córkę

Sprawa dotyczy medialnych wypowiedzi ws. sprzedaży kolekcji Czartoryskich.

Pozew przeciwko Tamarze Czartoryskiej został złożony w warszawskim sądzie przez księcia Adama Karola Czartoryskiego i Macieja Radziwiłła wspólnie, 9 maja, o czym informuje Business Insider Polska. 

Tamara Czartoryska w swoich wypowiedziach dla mediów oskarżyła swojego ojca, a równocześnie założyciela Fundacji Czartoryskich oraz niektórych członków zarządu fundacji o chęć przywłaszczenia sobie pieniędzy ze sprzedaży dzieł sztuki polskim władzom. Sprawa dotyczy potężnej sumy 100 mln euro.  Kwota ta została jej zdaniem planowo wytransferowana z Polski do Lichtensteinu. Czartoryska zarzuca też ojcu nienawiść do Polski i Polaków. Fundacja ogłosiła w marcu, że nie ma już pieniędzy (przeniesienie środków do Lichtensteinu) i zamierza zamknąć swoją działalność w Polsce.

Zdaniem Macieja Radziwiłła z zarządu Fundacji XX Czartoryskich Tamara Czartoryska nie ma podstaw do wygłaszania swoich oskarżeń, a jej działania to próba osobistej zemsty za to, że fundacja nie zrealizowała jej planów, nie przekazując środków na konto innej, konkretnej fundacji, z której mogłaby czerpać pieniądze na własne potrzeby.

Radziwiłł podkreśla, że książę Czartoryski podjął decyzję o pozwie "z ciężkim sercem".

Ostry spór w rodzinie Czartoryskich trwa od ponad miesiąca. Strony sporu przerzucają się oświadczeniami zawierającymi wzajemne oskarżenia, teraz sprawa trafiła na wokandę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  26°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  17°C Czwartek
  rano
  26°C Czwartek
  dzień
  wiecej »