Watykan: Rynki nie są w stanie same się rządzić

Na konieczność tworzenia nowych form gospodarki i finansów, mających na celu rozwój dobra wspólnego zwraca uwagę Stolica Apostolska w opublikowanym dziś dokumencie Kongregacji Nauki Wiary oraz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Nosi on tytuł „Oeconomicae et pecuniariae quaestiones” (Zagadnienia ekonomiczne i finansowe). Dodano do tego podtytuł: Rozważania na rzecz rozeznania etycznego pewnych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego.

W dokumencie zauważono, że rynki służą obecnie najbogatszej mniejszości świata i osiągają zyski w stopniu, który tworzy „kulturę głęboko amoralną”. Wskazano, iż globalne rynki powracają do „krótkowzrocznego egoizmu”, który przed dziesięciu laty doprowadził do poważnego kryzysu finansowego.

Dokument wskazuje też, że rynki nie są w stanie same się rządzić. Zaapelowano w nim o przywrócenie tego, co autentycznie ludzkie, poszerzenie horyzontów umysłów i serc: „Obowiązkiem czynników kompetentnych i osób odpowiedzialnych jest rozwijanie nowych form gospodarki i finansów, z zasadami i przepisami ukierunkowanymi na rozwój dobra wspólnego”.

Obszerny 16-stronicowy dokument zaznacza, iż wielu finansistów i inwestorów giełdowych jest „ożywianych dobrymi i słusznymi intencjami”. Jednocześnie stwierdza, że globalne rynki stały się „miejscem, w którym egoizm i nadużycie władzy mogą potencjalnie zaszkodzić całej społeczności”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Teoretyk
  17.05.2018 16:02
  No, właśnie! Podane są symptomy choroby, zdiagnolizowane skutki i zaaplikowane pobożne życzenia „„Obowiązkiem czynników kompetentnych i osób odpowiedzialnych jest rozwijanie nowych form gospodarki i finansów, z zasadami i przepisami ukierunkowanymi na rozwój dobra wspólnego”.
  Bo i co Vatykan może zrobić jak klucze do światowej gospodarki mają ci z którymi… no, jakoś nie po drodze? A apelować do nich to sobie możecie pisząc na Berdyczów… .
  Czy ludzkość stoi nad przepaścią czy tylko przed globalną wojną? A może jak Dalajlama czekamy na kosmitów?
  https://www.rmf.fm/magazyn/news,11336,dalajlama-kosmici-sa-tacy-jak-my.html
 • wujek_Olek
  17.05.2018 16:44
  Franciszek ma rację, zobacz też https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicka_nauka_społeczna
  Przed czym m.in. przestrzegał Platon w Nomoi (Prawa)? Przed zbyt wielkim podziałem majątkowym społeczeństwa … jak i przed luzem obyczajowym … Ale my dalej kochamy nasze jaskinie platońskie … Nic nowego pod słońcem, marność nad marnością ...
 • Renata Anna
  17.05.2018 17:11
  Zastanawiam dlaczego nie ma w powyższym tekście słowa o Bogu i modlitwie. Tylko z pomocą Stwórcy i błagań modlitewnych np. podczas adoracji przed Najświetszym Sakramentem, człowiek pomoże sobie z problemami, których doświadcza, także i rynkowych.
 • maryja!
  30.05.2018 20:24
  Istnienie Christianitas nie jest najważniejsze w realizacji polityki. Samodzielność kraju katolickiego nie jest mierzalna wielkością relacji z partnerami zagranicznymi, ale postępowaniem państwa wg reguł sumienia. Przedstawiciele naszego państwa w dużej mierze kierują się sumieniem, więc można uznać, że reguły rynku nie są im obce, a KNF działa wg pewnych przejrzystych reguł. Gospodarka społeczna jest najbliższa człowiekowi ze względu na zabezpieczenie socjalne i gotowość ingerencji w rynek w przypadku niejasności. Jedyny problem w Polsce to w zasadzie akwizytorzy i kumulacja kapitału w rękach komunistów nastawionych na zysk. PS. Ktoś jest taki mądry, że rejestrował mnie na substack.com czy wcześniej politico w celu wymuszenia. Taki swoisty ransomware, bo przecież nie żaden spam na czyichś danych osobowych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  6°C Środa
  rano
  7°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  6°C Czwartek
  noc
  wiecej »