"Wszyscy ministrowie zwrócili nagrody"

Wszyscy czynni politycy, ministrowie, zwrócili wszystkie nagrody; ten temat uważam za zamknięty - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Bałkany Zachodnie w Sofii odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy będzie opublikowana lista zapowiedzianych zwrotów nagród ministrów z rządu b.premier Beaty Szydło.

"Premier Morawiecki zapowiedział: w jego rządzie nagród nie ma i nie będzie" - dodała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła w środę, że "wszyscy czynni politycy, którzy są w parlamencie i byli zobligowani, żeby przekazać nagrody za pracę w rządzie b. premier Beaty Szydło, przekazali je". Według niej, nagród nie przekazały trzy osoby, które "już w polityce nie są".

W lutym, w odpowiedzi na interpelację Krzysztofa Brejzy, przedstawiono tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Według tabeli, nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów w wysokości od 65 tys. zł do ponad 80 tys. zł rocznie; 12 ministrów w KPRM od blisko 37 tys. do prawie 60 tys. zł rocznie oraz ówczesna premier Beata Szydło (65 100 zł).

Informacja o nagrodach wywołała oburzenie m.in. opozycji, która wielokrotnie apelowała do rządzących o ich zwrot. Politycy PO w kilku miastach zorganizowali też akcję "Konwój wstydu" - kolumnę aut, które ciągnęły na przyczepach plakaty z wizerunkami polityków PiS i kwotami przyznanych im nagród.

Na początku marca premier Morawiecki zapowiedział likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów. Na początku kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu do połowy maja przekażą swoje nagrody na cele charytatywne.

W czwartek pod hasłem "Oszukali. Nie oddali pieniędzy Polakom!" rozpoczęła się akcja PO, w ramach której po Warszawie mają jeździć ruchome billboardy, przypominające o nagrodach, które otrzymali członkowie rządu Beaty Szydło. Zdaniem polityków PO, nagrody powinny wrócić do budżetu państwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KTOŚ
  17.05.2018 18:56
  Skoro zwrócili to rozumiem, że trafiły z powrotem do budżetu, ale zdaje się, że oni tylko zmienili cel tych wypłat.
 • sipowiec
  17.05.2018 19:19
  Błąd ! Tego nie zrobiłby żaden polityk na świecie. To jak przyznanie się do niepopełnionej winy. Po pierwsze zgodne z prawem, po drugie nie żadne nagrody, lecz należny dodatek za szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne warunki pracy, stworzone przez Histeryczną Opozycję. Było się zachowywać jak normalni ludzie w normalnym sejmie, to dodatki nie byłyby potrzebne.
 • zyg
  18.05.2018 09:17
  do Sipowiec> 'po drugie nie żadne nagrody, lecz należny dodatek za szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne warunki pracy, stworzone przez Histeryczną Opozycję. Było się zachowywać jak normalni ludzie w normalnym sejmie, to dodatki nie byłyby potrzebne. ' Po co te obrazliwe epitety w wypowiedzi jak mniemam katolika? Opozycja ma pelne prawo do wytykania błędów rządzącym a sprawa rzekomych nagrod powinna zakonczyc się zwróceniem do budżetu a nie PRZEKAZANIU na nawet szczytny cel (aby uzyskac przyzwoity odpis od podatku) dodatkowo powinna byc ukarana osoba, która zadecydowala o przyznaniu tych 'nagród'. Co do ciązkiej pracy to proszę porownac pracę górnika, rolnika z pracą posła czy ministra. Kazdy na swoj sposob cięko pracuje a najcięzej to chyba matka mająca niepelnosprawne dziecko a kto z nich dostaje 'nagrody' po kilkadziesiąt tysięcy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  2°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  5°C Wtorek
  dzień
  wiecej »