Referendum aborcyjne w Irlandii: Polityczna poprawność każe być za aborcją, ale...

Polityczna poprawność każe mówić, że prawa kobiet są ważniejsze od życia dzieci. Rząd i media są za dopuszczalnością aborcji, ale w społeczeństwie jej zwolenników i przeciwników jest mniej więcej tyle samo - tak nastroje w Irlandii na tydzień przed referendum aborcyjnym opisuje mieszkający tam Polak Arkadiusz Natalicz.

Przyznaje, że oficjalne sondaże dają pewną przewagę zwolennikom zniesienia obowiązującej obecnie ochrony życia dzieci nienarodzonych. Opiera się ona na przyjętej w 1983 r. ósmej poprawce do konstytucji. Zrównuje ona prawną ochronę życia dziecka z ochroną życia jego matki. Jednak, jak zauważa Arkadiusz Natalicz, można mieć wątpliwości, czy wyniki sondaży odzwierciedlają prawdziwy rozkład sił. Na Zielonej Wyspie panuje polityczna poprawność, która sprawia, że niektórzy nie chcą się przyznać do poglądów pro life np. w obawie przed wyśmianiem w miejscu pracy.

- Nie wygląda to różowo, ale jest nadzieja. Trzeba się modlić - apeluje Arkadiusz Natalicz, który wraz z żoną Alicją jest zaangażowany w antyaborcyjna pracę u podstaw. Państwo Nataliczowie są także adopcyjnymi rodzicami dwojga dzieci, o czym pisaliśmy w tekście pod tytułem: Od adoracji do adopcji.

Konstytucyjna ochrona życia dzieci nienarodzonych w Irlandii od lat jest kamieniem obrazy dla proaborcjonistów. Wielokrotnie podejmowano próby jej obalenia. Aktualny rząd rozpisał na 25 maja referendum w tej sprawie. Rządzący chcieliby obalenia ósmej poprawki i podjęcia prac, zmierzających do wprowadzenia aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży, a nawet dopuszczalności zabicia nienarodzonego dziecka do 6 miesiąca ciąży, jeśli maleństwo jest chore lub niepełnosprawne. Jak zauważają komentatorzy, referendum rozpisano w takim terminie, by odbyło się jeszcze przed planowanym na koniec sierpnia w Dublinie Światowym Spotkaniem Rodzin z udziałem papieża Franciszka (patrz: Zdążyć przed papieżem)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • referendum w irlandii
  18.05.2018 12:08
  aborcja nie jest kwestią poprawności politycznej ponoć II wojna światowa i jej skala w Polsce była karą bożą za skalę tego procederu
 • gość
  18.05.2018 14:14
  Modlitwa, aby powstrzymać aborcję w Irlandii

  O Matko Ocalenia,
  Módl się za Twoje dzieci w Irlandii, aby zapobiec
  Zadawaniu nam nikczemnych aktów aborcji.
  Chroń ten pobożny naród przed zatapianiem głębiej w rozpaczy
  Z ciemności, która przykrywa nasz kraj.

  Uwolnij nas od złego, który chce zniszczyć Twoje dzieci mające się jeszcze narodzić.
  Módl się, żeby przywódcy tam mieli odwagę, aby wysłuchać tych, którzy kochają Twojego Syna,
  Tak żeby postąpili oni zgodnie z naukami Naszego Pana Jezusa Chrystusa.
  Amen.
 • Mar
  18.05.2018 16:43
  Jak my Polacy lubimy martwić się za innych - a to biedne angielskie dziecko, a to referendum w Irlandii. A u nas co ? Całkowity zakaz aborcji nie został uchwalony po katoliccy posłowie się przestraszyli, że stracą stołki. Niepełnosprawni domagają się pomocy, a katoliccy rządzący i ich wyborcy oburzeni, że śmią czegokolwiek żądać. U nas walka tylko o życie od poczęcia do urodzenia.
 • Tomasz Ronda
  21.05.2018 01:07
  Artykul jest tendencyjny. Mowi o tym ze to _rzadzacy_ chca tego referendum, a nie ze społeczeństwo w Irlandii od lat zmaga sie z tym tematem. Gosc stawia sie zdrowie / zycie matki nizej niz nienarodzonego dziecka, nie wiem dlaczego. W kazdym razie zycze wszystkim by glosowali zgodnie ze swoim sumieniem i pozdrwiam Arka i Ale.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  3°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  3°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »