„Bezwarunkowe „fiat” wypowiedziane Bogu przez Maryję, powołaną do tego, by stać się Matką Bożego Syna, niech będzie dla nas okazją do pogłębionej refleksji nad tajemnicą życia, które od Boga pochodzi i jest Jego darem” - napisał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w Słowie na Dzień Świętości Życia, które zostanie odczytane we wszystkich kościołach archidiecezji w niedzielę, 21 marca 2010 r.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że pod koniec Wielkiego Postu teksty liturgii słowa wzywają nas do zapomnienia o przeszłości, o naszych porażkach i grzechach, a zachęcają do zwrócenia się ku przyszłości. Ta zachęta do spoglądania w przyszłość, na nowe życie, zawierała się w słowach, które Bóg dał swemu ludowi już w Starym Testamencie: „Nie wspominajcie wydarzeń minionych (…) Oto Ja dokonuję rzeczy nowej” (Iz 43,18-19). Bóg nie chce, żeby lud wybrany patrzył wciąż w przeszłość i przyrzeka wyzwolenie, bowiem jedynie On jest zdolny do stworzenia rzeczy całkiem nowych. Bóg stwarza możliwość kroczenia nieznanymi dotąd ścieżkami.
Punktem kulminacyjnym dzisiejszej Ewangelii jest ostatnie zdanie: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz” (J 8,11) - podkreślił abp Zimoń. Po raz kolejny Bóg ratuje człowieka w nieszczęściu i stwarza go na nowo. Jezus nie pochwala cudzołóstwa, odrzuca nawet złe spojrzenia i pożądania, ale jednocześnie przebacza grzesznicy i zachęca do nawrócenia. „Jezus jest obrońcą człowieka, On go ocala. Taka jest treść ewangelicznego i wielkopostnego wezwania do nawrócenia” - stwierdził metropolita katowicki.
Abp Zimoń przypomniał też, że okres pasyjny, to czas wytężonych praktyk pokutnych, przeżywania rekolekcji, przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. „Aby dobrze przeżyć spowiedź świętą, bardzo ważne jest nasze wewnętrzne nastawienie” - stwierdził metropolita katowicki i dodał: „Warto pamiętać o tym, że praktyki pokutne obowiązują w każdy piątek w ciągu całego roku. Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu i z tego powodu powinniśmy go przeżywać w inny sposób niż pozostałe dni tygodnia”. Przywołując czwarte przykazanie kościelne abp Zimoń zaapelował: „Powróćmy do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych, która obowiązuje katolików od 14. roku życia. W piątki nie organizujmy zabaw i uroczystości weselnych, a w szkołach „studniówek” i dyskotek. Gorąco apeluję do rodziców i nauczycieli - pomóżcie młodym zrozumieć i zachować pokutny klimat każdego piątku”.
Pisząc o obchodzonym 25 marca Dniu Świętości Życia abp Zimoń nawiązał do wyroków skazujących redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” na dotkliwe kary za krótki tekst z października 2007 r. W liście czytamy: „W artykule wstępnym ksiądz redaktor ocenił postępowanie matki, która bez wyraźnych podstaw medycznych chciała usunąć ciążę, a za brak zapewnienia jej prawnych warunków do tego czynu zaskarżyła Państwo Polskie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Tym wszystkim, którzy uznają słowa ks. Marka Gancarczyka za przesadzone, polecam fragment z papieskiej encykliki „Ewangelia życia”: „Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem a złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazwać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie” (Jan Paweł II, Ewangelia życia, 58). Ks. Marek Gancarczyk ma tę odwagę i nazwał rzeczy po imieniu, za co został w Polsce skazany prawomocnym wyrokiem”.
Metropolita katowicki stwierdził, że jedynym pozytywnym skutkiem tego bezprecedensowego wyroku jest mobilizacja katolickich środowisk, które uznały sprawę osądzenia „Gościa Niedzielnego” za niedopuszczalny akt wrogości wobec zasad wiary katolickiej, próbę odebrania prawa do nieskrępowanego wyrażania swojej wiary w sferze publicznej oraz pogwałcenie zasady wolności słowa. „Wyrok w sprawie „Gościa” może być punktem zwrotnym w walce z coraz bardziej agresywnymi środowiskami lewicowymi, które konsekwentnie realizują swój program odgórnej przebudowy polskiego społeczeństwa”.
Abp Zimoń przypomniał, że w archidiecezji katowickiej zostały otwarte trzy tzw. „Okna Życia”, w ktorych zostało już uratowanych troje dzieci. „Jednocześnie chcę wyrazić moje najwyższe uznanie rodzinom wielodzietnym, które z wielkim poświęceniem wychowują swoje potomstwo. Są one wspomagane na wiele sposobów przez parafie, także materialnie” - napisał metropolita katowicki. Dodał, że doradcy życia rodzinnego stale doskonalą swoje zaangażowanie w niesieniu pomocy rodzinie. Funkcjonuje Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny. Wiele rodzin otrzymuje wsparcie w ośrodkach prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. „Wszystkim zaangażowanym w pomoc rodzinom bardzo dziękuję za pełną poświęcenia pracę” - czytamy w Słowie na Dzień Świętości Życia.
Na zakończenie abp Zimoń zaprosił młodych diecezjan do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach na świętowanie XXV Światowego Dnia Młodzieży.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.