Do zażywania narkotyków przyznają się coraz młodsi ludzie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. O tym, że zwykle kończy się to tragicznie, najlepiej przekonują nie nauczyciele i pedagodzy, ale bezpośrednie relacje innych młodych osób.
Z takiego założenia wychodzą pomysłodawcy programu edukacyjno-profilaktycznego "Dlaczego stop narkotykom", który właśnie rusza w woj. śląskim. W piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z inicjatorami akcji spotkali się dyrektorzy szkół i poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Program składa się ze scenariuszy zajęć wychowawczych i filmu dokumentalnego, w którym młodzi narkomani opowiadają o swoich doświadczeniach. Potwierdzają, że ich życie to strach, zagrożenie i ciągłe zabiegi o kolejną działkę. "Te osoby wcześniej śmiały się z podobnych kampanii" - zaznaczyła autorka programu Małgorzata Ajszpur.
Film, który jest najważniejszą częścią akcji, pokazuje jak niewinnie rozpoczyna się "przygoda" z narkotykami, później jednak prowadząc do tragicznych konsekwencji. Opowiada też, jak można uzyskać pomoc i wyjść na prostą.
Choć w powstaniu dokumentu pomagali dorośli - eksperci zajmujący się trapią uzależnień - najważniejsze jest, by każdy młody człowiek mógł usłyszeć świadectwa rówieśników uzależnionych od narkotyków - mówiła Ajszpur.
Pomysłodawczyni zaznaczyła, że skuteczność programu zależy teraz od nauczycieli i tego w jaki sposób poprowadzą lekcje. Chodzi o to, by weszli w poważny dialog z uczniami, nauczyli ich jak odmawiać i żyć bez uzależnień - wskazała.
Obecni na konferencji wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i członek zarządu woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski podkreślali, że w kampanii chodzi o pokazanie młodym ludziom, jak kończy się zażywanie substancji psychoaktywnych. "Film jest na tyle wymowny, że nie potrzebuje komentarza" - ocenił Łukaszczyk. Kleszczewski zwrócił uwagę na problem tzw. dopalaczy. "Wydaje się, że jeśli coś jest legalne, to także musi być bezpieczne. Tymczasem te substancje mogą uzależniać już po jednym zażyciu" - podkreślił.
"Dlaczego stop narkotykom" to kampania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży prowadzona w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jej adresatami są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.