Rafalska: Spełniliśmy postulaty protestujących

Minister odpowiada m.in na pytanie dlaczego rząd nie przyzna niepełnosprawnym dodatkowych pieniędzy w gotówce.

W pierwszym wywiadzie prasowym od rozpoczęcia protestu w Sejmie przez niepełnosprawnych, którego udzieliła "Gościowi Niedzielnemu" min. Elżbieta Rafalska, obszernie wyjaśnia, dlaczego rząd nie może zgodzić się na wypłacanie dodatku w gotówce i podkreśla, że postulaty protestujących zostały spełnione.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwraca uwagę, że na początku protestu zgłaszane były dwa postulaty. Jeden dotyczył zrównania wysokości renty socjalnej z wysokością najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a drugi dodatku rehabilitacyjnego, który miał być przeznaczony na wydatki, jakie osoby niepełnosprawne ponoszą na prywatne usługi związane z rehabilitacją czy z zakupem sprzętu ortopedycznego. Podkreśla, że oba postulaty rząd spełnił. Oczekiwanie żywej gotówki pojawiło się w trakcie protestu.

Wyjaśnia, że postulat dodatku w gotówce dotyczy tylko jednej grupy - rencistów socjalnych, a więc osób, których niepełnosprawność powstała do 18 roku życia, a jeśli się uczyły - do 25. Tymczasem wyroki Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie wskazują, że nie można dzielić niepełnosprawnych ze względu na wiek, w którym pojawiła się dysfunkcja.

Przypomina, że obecnie osoba, której niepełnosprawność powstała na przykład miesiąc po ukończeniu 25. roku życia, ma o wiele mniejsze uprawnienia do świadczeń. Nie przysługuje mu renta socjalna, może otrzymywać z pomocy społecznej zasiłek stały, a świadczenie dla jego opiekuna wynosi 520 zł. Tymczasem opiekunowie grupy, która protestuje w Sejmie, mają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1477 zł netto, a dzieci po ukończeniu 18. roku życia otrzymują rentę socjalną w wysokości 1029,9 zł oraz zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. - Przyznanie im jeszcze 500 zł dodatku oznaczałoby pogłębienie zróżnicowania, co jest niekonstytucyjne - tłumaczy. Na przyznanie dodatku wszystkim niepełnosprawnym państwa nie stać, bo potrzeba na to 9 mld zł.

Min. Rafalska mówi też na jakim etapie jest realizacja obietnic społecznych, które padły podczas konwencji PiS w połowie kwietnia, m.in. emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci czy premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Cały wywiad w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

«« | « | 1 | » | »»
 • czytelnik
  24.05.2018 11:57
  Nie rozumiem, dlaczego państwo ma płacić tym, którzy utracili zdolność zarabiania. Od tego sa ubezpiecznia. Ludzie w PL przyzwyczili sie, ze ktos im ma cos dawać, ale by zadbać o emeryturę, czy ubezpiecznie w przypadku niepełnosprawności to już nie myślą.
 • ZIGI
  24.05.2018 11:59
  "Spełniliśmy postulaty protestujących", czyli protestujący protestują już dla przyjemności?
 • Katolik
  24.05.2018 13:39
  Przerazajace klamstwa rzadzacych i traktowanie przez nich niepelnosprawnych.Rozumiem,ze sa rozni niepelnosprawni np. bioracy udzial w paraolimpiadach i tacy,ktorzy mimo niepelnosprawnosci moga cos robic.Ale ci protestujacy w sejmie na takich nie wygladaja.Walcza o swoje godne zycie do czego maja prawo.Przeraza do czego doprowadza rzad i jak klamstwami rozbudza nienawisc do tych ludzi.Udalo sie z uchodzcami wiec i uda sie z niepelnosprawnymi ale kto teraz nastepny?Do czego to doprowadzi? Nikt nie stanie w obronie tych juz skrzywdzonych przez los ludzi?
 • fugas chrustas
  24.05.2018 19:06
  Po zapowiedzi weryfikacji "stopni niepełnosprawności" zaczęli mięknąć... Jak przyjdą pierwsze wezwania na komisję, to czmychną pod osłoną nocy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  17°C Czwartek
  rano
  26°C Czwartek
  dzień
  27°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »