Bp Wacław Depo poprowadzi w środę, 24 marca, dzień skupienia dla dyrektorów szkół katolickich. Dzień wcześniej odbędą się obrady i wybory nowego zarządu Rady Szkół Katolickich.
Ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół katolickich rozpocznie się jutro (23.03) na Jasnej Górze. Otwierającej spotkanie Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Zarządu Rady Szkół Katolickich.
Dyrektorzy katolickich placówek oświatowych będą dyskutować o nadzorze pedagogicznym w szkołach i skutkach ubocznych presji wyników egzaminów zewnętrznych, zastanawiać się będą też nad ocenianiem szkolnym w kontekście wychowania.
Kończący kadencję Zarząd Rady Szkół Katolickich przedstawi sprawozdanie. Następnie dyrektorzy szkół katolickich dokonają wyboru nowych władz. Ponieważ kandydatura przewodniczącego jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski, zostanie ona przedstawiona na czerwcowym zebraniu plenarnym.
Wieczorem uczestnicy konferencji dyrektorów spotkają się z aktorem Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli ks. Jerzego Popiełuszki.
W środę, 24 marca, dzień skupienia dla dyrektorów szkół katolickich poprowadzi biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo. Biskup wygłosi trzy konferencje, będzie też przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię. Dyrektorzy będą mieli okazję przystąpić w tym dniu do sakramentu pojednania. Dzień skupienia zakończy Koronka do Miłosierdzia Bożego i rozesłanie do pełnienia misji w Kościele.
Obecnie w Polsce jest 518 szkół katolickich, w tym: 142 szkoły podstawowe, 178 gimnazjów, 139 liceów ogólnokształcących, 20 szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie (technika, licea zawodowe, muzyczne, zawodowe), 16 szkół dla uczniów chorych lub z problemami wychowawczymi, 3 policealne, 20 specjalnych dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym. W ubiegłym roku powstało 18 nowych placówek.
Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich (RSK), powołanej do życia w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Rada jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim; zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne. Rada Szkół Katolickich stanowi ogólnopolską płaszczyznę współdziałania szkół katolickich, wspierającą szkoły w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Do jej zadań należą: organizowanie formacji i dokształcania nauczycieli i wychowawców oraz udzielanie szkołom pomocy prawnej; koordynowanie współpracy między szkołami katolickimi w zakresie wychowania i nauczania, w tym doskonalenia programów wychowawczo-dydaktycznych oraz wspieranie rozwoju szkół katolickich i świadczenie pomocy w tym zakresie diecezjom, parafiom, zakonom i stowarzyszeniom. Rada Szkół Katolickich organizuje corocznie Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli. RSK posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.