O. Alsabagh: Syria ciągle jest miejscem walk

W Syrii ciągle trwa wojna. Proboszcz parafii katolickiej w Aleppo mówi o ogromnych zniszczeniach, biedzie i braku pracy. Dodaje jednak, że ludzie nie tracą nadziei, bo ostatnie słowo nie należy do śmierci.

Nie widać perspektyw, ani możliwości wyjścia z tego oblężenia. Wszędzie są wojska amerykańskie, francuskie, tureckie, które walczą o wpływy nie tylko w wydobyciu ropy czy gazu. Tu chodzi o coś więcej, o wpływ na cały Bliski Wschód. Oprócz tego ta wojna jest także ogromnym rynkiem zbytu dla przemysłu zbrojeniowego – to smutna ocena sytuacji w Syrii, jaką w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przedstawił o. Ibrahim Alsabagh. Proboszcz z Aleppo mówił także o dzisiejszej sytuacji w tym mieście.

“W Syrii ciągle trwa wojna. Przede wszystkim w Aleppo, w części zachodniej miasta, na kilka dzielnic wciąż spadają bomby przynosząc śmierć i siejąc terror. Cały kraj jest terenem walk dla wielu wojsk, które są obecne w naszym kraju, ale także i na granicach. Aleppo, od lat niszczone przez toczące się walki, nie jest w stanie się podnieść ekonomicznie. Ludzie cierpią głód, jest wiele cierpienia, brak pracy. Niestety przyszłośc jest zasłana ciemnymi chmurami, które zwiastują burze, a nie pokój. Aleppo, które było stolicą ekonomiczną i gospodarczą Syrii zostało sprowadzone do roli małego miasteczka. Produkcja jest znikoma. Jedynie Kościół odbudowuje zniszczone domy. Do tej pory udało się odbudować 1200 z nich oraz uruchomić 400 projektów mikroekonomicznych dla 400 osób. A w Aleppo żyje 2 mln ludzi, którzy potrzebują pomocy, by mogli zacząć od nowa.”

O. Ibrahim Alsabagh zaznaczył jednak, że pomimo tego, co dzieje się wokół, tamtejsi chrześcijanie żyją z nadzieją, mając w sercu ogień i światło Jezusa Zmartwychwstałego. Śmierć bowiem nie ma ostatniego słowa.

 • Więcej o akcji pomocy Aleppo "Śląskie dzieciom Aleppo" znajdziesz TUTAJ.
«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  6°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »