Watykańskie obchody piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpocznie msza pod przewodnictwem Benedykta XVI w poniedziałek o godz. 18 w bazylice św. Piotra. Polskiemu papieżowi dedykowane będą w części medytacje podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum 2 kwietnia.
Msza za Jana Pawła II odbędzie się cztery dni przed rocznicą jego śmierci, co ma związek z kalendarzem liturgicznym Wielkiego Tygodnia. W Wielki Piątek, kiedy przypada rocznica, nie odprawia się mszy.
Do Watykanu przybędzie na poniedziałkową liturgię osobisty sekretarz papieża Polaka, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Wszystko na to wskazuje, że w tym roku, także ze względu na uroczystości Wielkiego Tygodnia, wyjątkowo nie odbędzie się tradycyjna msza przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich.
Na 2 kwietnia, czyli Wielki Piątek, Watykan nie zapowiedział żadnych uroczystości, upamiętniających Jana Pawła II. Można oczekiwać, że do rocznicy nawiąże w kazaniu kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra o godzinie 17 pod przewodnictwem Benedykta XVI. Nie wyklucza się, że po nabożeństwie papież zejdzie do Grot, by oddać hołd swemu poprzednikowi.
O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum Benedykt XVI przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej. W tym roku zadanie napisania towarzyszących jej rozważań powierzył kardynałowi Camillo Ruiniemu, który w 2005 roku tuż po śmierci Jana Pawła II i po konklawe zwrócił się w imieniu kilkudziesięciu kardynałów do Benedykta XVI o wyrażenie zgody na otwarcie procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża.
Kardynał Ruini, zapytany przez PAP czy tegoroczna Droga Krzyżowa w rocznicę śmierci papieża będzie jemu dedykowana, odparł: "Oczywiście, Via Crucis nie będzie mogła nie odwołać się do pamięci o nim i o jego Drogach Krzyżowych, całej Drogi Krzyżowej, którą on przeszedł i tego wszystkiego, co złożyło się na jego życie".
"Ostatnia jego część była wielką Drogą Krzyżową" - dodał kardynał Ruini.
Nawiązaniem do rocznicowych obchodów będzie dedykowany papieżowi Polakowi cykl wykładów pod hasłem "Chrześcijaństwo w Polsce - między Wschodem a Zachodem", zorganizowany przez Instytut Polski w Rzymie. Pierwszy z nich odbędzie się 7 kwietnia, a wygłosi go profesor Jerzy Kłoczowski.
Rocznicowe uroczystości przełożyła na czas poświąteczny ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. 13 kwietnia odbędzie się zorganizowany przez polska placówkę koncert chopinowski, dedykowany pamięci Jana Pawła II. Z recitalem wystąpi młody pianista Wojciech Waleczek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.