Do ponad 300 wzrosła liczba osób, które w poniedziałek odniosły obrażenia w trzęsieniu ziemi w Osace o magnitudzie 6,1 - poinformowały japońskie służby zarządzania kryzysowego. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 40 rannych. Trzy osoby zginęły.
Według służb zarządzania kryzysowego 307 osób znajduje się w szpitalu z powodu odniesionych ran.
Premier Shinzo Abe powiedział telewizji NHK, że priorytetem jest obecnie oszacowanie szkód i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Osaki, gdzie doszło do największych zniszczeń, w tym - pożarów i zalania budynków wodą.
Trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Osaki na wyspie Honsiu w poniedziałek o godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce), gdy Japończycy zdążali do pracy, co sprawia pewne trudności przy oszacowaniu liczby zaginionych - poinformowała japońska agencja meteorologiczna.
Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km od miasta Osaka - trzeciego co do wielkości w Japonii, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 15 km - podało Europejsko-Śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne z siedzibą we Francji, które również zarejestrowało wstrząsy w Japonii.
Najsilniejsze wstrząsy były odczuwane na północ od Osaki, ale również na dużych obszarach w zachodniej części kraju, w tym w mieście Kioto - podała japońska agencja meteorologiczna.
Dziesiątki połączeń krajowych z i do Osaki zostało odwołanych, a pociągi i metro w rejonie Osaki, zostały zawieszone na czas sprawdzenia, czy są uszkodzenia trakcji. Pasażerowie opuszczali pociągi między stacjami - podaje agencja Associated Press.
Firma Kansai Electric Power podała, że ok. 170 tys. gospodarstw domowych w prefekturze Osaki i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez prądu po porannym trzęsieniu ziemi.
W związku z nim koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową.
Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada ok. 20 proc. trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.
Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9 miało miejsce w marcu 2011 roku w północno-wschodniej Japonii; wywołane nim potężne tsunami spowodowało awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy taki incydent od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.