Oblaci obchodzili 10 lat swojej pracy w Kokotku. Świętowanie było wstępem do rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Życia.
W niedzielę 1 lipca w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA odbyły się obchody 10-lecia obecności Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kokotku. Był to czas wspomnień oraz refleksji. – Duszpasterstwo młodzieży polega na byciu spontanicznym i dlatego z potrzeby serca chciałbym kilkoma moimi refleksjami się podzielić – powiedział o. Paweł Zając OMI, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który wygłosił konferencję.
– Pierwsza z nich to fakt historyczny. Kiedy czytałem o różnych reżimach totalitarnych, to natknąłem się na stwierdzenie przywódców „niech sobie staruszkowie kuśtykają do kościołów, a młodzież musi być nasza i będzie tworzyć nowy świat zgodnie z naszą ideologią bez Boga”. W Polsce po II wojnie światowej mieliśmy duże szczęście do kapłanów i dlatego duszpasterstwo młodzieży działało dobrze. To właśnie dzięki nim popularne wtedy słowo „wolność” wybrzmiało, ale w kontekście Ewangelii. Kolejnym spostrzeżenie jest to, że młodzieży trzeba poświęcić czas, i to jak najwięcej. Następny ważny element to żywa i prawdziwa relacja kapłana z Chrystusem, bo tylko wtedy ksiądz będzie autentyczny. Trzeba nam pamiętać, że istotą wszystkiego jest Jezus Chrystus – mówił oblacki prowincjał.
Jan Maniura Konferencja o. Pawła Zająca OMI, prowincjała oblatów Kolejnym punktem spotkania była prezentacja z minionych 10 lat działalności oblatów w Kokotku. O trudnych początkach opowiadali o. Tomasz Maniura OMI oraz o. Bartosz Madejski OMI, którzy wtedy rozpoczynali tę działalność. Szczególne podziękowania skierowali do ówczesnego ordynariusza diecezji gliwickiej bp. Jana Wieczorka i ówczesnego prowincjała o. Teodora Jochema OMI, dzięki którym mogli w Kokotku rozpocząć tworzenie Oblackiego Centrum Młodzieży.
– Dzisiaj dużo o biznesplanie mówił o. Tomasz Maniura, a ja chciałbym powiedzieć, patrząc o te 10 lat wstecz, że ten biznesplan był już przygotowany przez Pana Boga. On go miał i ma na dalsze lata, ale żeby go wykonać, potrzebny jest kapitał, czyli po prostu potrzebni są ludzie. I tutaj widzimy, że oni są i bardzo dziękuję im za wielkie zaangażowanie w kształtowanie młodych – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jan Maniura Koncert zespołu 2Tm2,3 Następnie wszyscy udali się do namiotu przygotowanego na Festiwal Życia, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Kopca, koncelebrowana przez bp. Jana Wieczorka, bp Grzegorza Kaszaka z Sosnowca, bp. Marka Szkudłę z Katowic, o. Louisa Lougena OMI, generała misjonarzy oblatów, prowincjała o. Pawła Zająca OMI oraz wielu innych kapłanów zakonnych i diecezjalnych.
Na zakończenie jubileuszowych obchodów odbył się piknik. W części koncertowej wystąpiły zespoły Arka Noego oraz 2Tm2,3.
Świętowanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu, która będzie trwać bez przerwy aż do 8 lipca, do zakończenia Festiwalu Życia.
Rozmowę z o. Tomaszem Maniurą OMI o 10 latach pracy oblatów w Kokotku przeczytasz TUTAJ
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.