Reklama

Watykan: Proces w fazie zaawansowanej

„Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II znajduje się w fazie zaawansowanej” – powiedział relator watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, o. Zdzisław Józef Kijas. Polski franciszkanin konwentualny uczestniczył wczoraj w Rzymie w prezentacji książki włoskiej dziennikarki, Elisabetty Lo Iacono „Caro signor Papa”.

Reklama

O. Kijas zauważył, że pięć lat bez Jana Pawła II to długi okres, bez kiedy boleśnie odczuwamy brak jego osobowości. Z drugiej strony w porównaniu z długim i bogatym życiem Karola Wojtyły – jest okres względnie niewielki. Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że grudniu ubiegłego roku Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II. Obecnie dykasteria rozpatruje kwestię cudów, których było wiele. „Miłość wiernych przekracza granice rozumu i pragnie, by wyniesienie na ołtarze dokonało się szybko, natomiast droga beatyfikacji domaga się uzasadnień racjonalnych, których czas wypracowania nie jest krótki” – stwierdził polski franciszkanin.

Dyrektor wydawnictwa „Messaggero di sant’Antonio” (Posłaniec św. Antoniego), o. Ugo Sartorio zauważył, że 16 października 1978 r. Jan Paweł II podjął nieustanny dialog z ludem Bożym. Nie przerwała go nawet śmierć i trwa on nadal, o czym świadczą karteczki, które miliony wiernych składają każdego dnia u grobu Czcigodnego Sługi Bożego. Jego zdaniem okrzyk „Santo subito!”, którym wierni oddawali hołd Ojcu Świętemu w ostatniej drodze wskazuje na pobożność planetarną.

Natomiast dziennikarz RAI Giuseppe De Carli zauważył, że do grobu papieża Karola Wojtyły każdego roku przybywa 5 milionów pielgrzymów. Pozostawiają oni karteczki z intencjami i modlitwami, w przypływie zwierzeń i wyznań miłości. Jest to kult większy niż świętych Antoniego czy Pio z Pietrelciny. „Przekształcił on bazylikę św. Piotra w bazylikę Jana Pawła II” – uważa watykanista RAI. Od chwili gdy ówczesny arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, że „nasz umiłowany Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca” rozpoczęła się jego zdaniem najdłuższa pielgrzymka w dziejach. Za najbardziej symboliczny moment pontyfikatu uważa on ostatnią pielgrzymkę zagraniczną Jana Pawła II we sierpniu 2004 r. do Lourdes, gdy Ojciec Święty zakończył swą drogę w objęciach Matki Bożej, na wózku inwalidzkim, jako niepełnosprawny podobnie jak miliony pielgrzymów. W opinii Giuseppe De Carli Jan Paweł II przeciwstawił się chrześcijaństwu bez Chrystusa oraz wierze bez transcendencji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama