Świat dziękuje za beatyfikację Jana Pawła II

Na Filipinach mają kopię wadowickiego domu z dzieciństwa Karola Wojtyły, w Czechach kaplicę bł. Jana Pawła II, a w Boliwii, jak grzyby po deszczu wyrastają świątynie dedykowane nowemu błogosławionemu.

Dziękczynienie za beatyfikacje bł. Jana Pawła II przeżywał wczoraj Kościół w Algierii. Uroczystość zorganizowała polska placówka dyplomatyczna wraz z nuncjaturą apostolską w tym kraju.

„Uroczystość odbyła się w bazylice Notre Dame d'Afrique w Algierze. Wśród wiernych przybył personel ambasady Rzeczpospolitej Polskiej z Leszkiem Minałto, chargé d'affaires ad interim, korpus dyplomatyczny akredytowany w Algierii oraz osoby konsekrowane, przedstawiciele Polonii i miejscowi wierni – powiedział prałat Piotr Tarnawski. – 3 maja był w Algierii dniem powszednim. Tym bardziej cieszył fakt, że bazylika była wypełniona wiernymi. Bardzo miłym gestem był liczny udział korpusu dyplomatycznego. Takie celebracje tutaj w Algierii nie są częste, dlatego wczorajsza uroczystość jest warta zauważenia, ponieważ wpisuje się w uniwersalny charakter uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II” – mówił sekretarz nuncjatury.

***

Jak grzyby po deszczu wyrastają świątynie dedykowane nowemu błogosławionemu. W Boliwii, na miejscu spotkania Jana Pawła II z górnikami i ich rodzinami w 1988 r., budowany jest kościół pod jego wezwaniem. Boliwijczycy nazywają Papieża Zwiastunem Pokoju i pamiętają, jak upomniał się o ich prawo do godnej pracy. Jan Paweł II dostał wtedy od górników kask, a biedna Indianka przyniosła do ołtarza pusty garnek – symbol boliwijskiej biedy.

„Na placu gdzie Ojciec Święty spotkał się z górnikami, ludzie spotykają się żeby oddać hołd Janowi Pawłowi II – mówi bp Krzysztof Białasik. – Burmistrz razem z całym miastem wybudowali piękny plac. Postawiono figury 12 apostołów, krzyż i oczywiście przed krzyżem stoi figura Ojca Świętego, który błogosławi miasto Oruro. Właśnie w tym miejscu obok tego placu rozpoczęliśmy budowę kościoła na cześć bł. Jana Pawła II. Jest to wysiłek całego miasta i podziękowanie za ten pobyt Ojca Świętego w tym mieście" – powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz diecezji Oruro, polski werbista.

***

Kopia wadowickiego domu z dzieciństwa Karola Wojtyły stała się atrakcją turystyczną Filipin. W związku z beatyfikacją Papieża muzeum jest oblegane przez tłumy wiernych. Dokładną replikę domu rodzinny Wojtyłów wybudowano bardzo wiernie w mieście Mariola na północy Filipin w prowincji Bulacan. Wykonano ją zaraz po śmierci Jana Pawła II już w 2005 r. We wnętrzu zwiedzający mogą obejrzeć wystawę fotograficzną związaną z życiem Papieża Polaka. Na budynku wiszą flagi polska i watykańska.

Drugi polski akcent, obok „domu papieskiego”, to kaplica św. Faustyny Kowalskiej. Kult Bożego Miłosierdzia jest na Filipinach bardzo popularny. Budynki związane z Papieżem są nazywane „Małą Polską”. Inicjatywa ma zachęcać katolików do pogłębionej znajomości nauczania Jana Pawła II.

***

Czesi mają już pierwszą kaplicę dedykowaną bł. Janowi Pawłowi II. Znajduje się ona Prachacicach w rodzinnym domu św. Jana Nepomucena Neumanna, czeskiego biskupa misyjnego w Stanach Zjednoczonych. Dziś dom ten służy za hospicjum. Dedykowanie polskiemu Papieżowi kaplicy w takim miejscu nie było przypadkiem – zapewnia dyrektor hospicjum Robert Hunesz. – Bo to przecież właśnie on sam pokazał całemu światu, jak z wiarą i pokorą nieść ciężkie brzemię choroby i umierania. Kaplicę poświęcił już w niedzielę, zaledwie kilka godzin po beatyfikacji budziejowicki biskup Jirzi Padźour. Natomiast w najbliższy piątek zostanie po raz pierwszy w Czechach odprawiona Msza według formularza o bł. Janie Pawle II. Będzie jej przewodniczył u praskich dominikanów abp Dominik Duka OP. Po Mszy odbędzie się prezentacja książki jednego z najbliższych współpracowników nowego błogosławionego, kard. Georges’a Cottier, byłego teologa domu papieskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »