Bóg w piekle

Z ojcem Dariuszem Kowalczykiem rozmawia Marcin Jakimowicz

Marcin Jakimowicz: Dzień, który powinien być dniem kompletnej ciszy, zamienia się w jarmark. To przecież dla wielu kolejny „sakrament Kościoła” – święcenie pokarmów. Tłumy, przepychanki, dzwoniące komórki.

O. Dariusz Kowalczyk: – W Wielką Sobotę doświadczam pewnego rozdźwięku między wymową liturgiczno-teologiczną a praktyką Kościoła nad Wisłą. To dzień wielkiej ciszy, żałoby. Jezus Chrystus leży w grobie, a z drugiej strony czuje się już coraz mocniej świąteczny radosny nastrój. Ciekawe, że w Wielki Piątek jest post, a w Wielką Sobotę już nie ma, choć przecież logiczne byłoby, gdyby był o ten dzień przedłużony. Są święconki – piękny zwyczaj, ale w praktyce troszkę przesłaniający głęboką symbolikę tego dnia, w którym nie ma tak naprawdę żadnej liturgii. Tak zwana Liturgia Wielkiej Soboty jest przecież już liturgią paschalną.
Nie wylewałbym jednak dziecka z kąpielą. Święcenie pokarmów na przykład w Londynie, gdzie Polacy biegają od rana z koszyczkami, a Anglicy drapią się po głowach, pytając „o co chodzi?”, to znakomita okazja do dania świadectwa, co w dzisiejszych czasach nie jest bez znaczenia…

Jak zachować się w Wielką Sobotę? Jesteśmy trochę rozdarci: piątek już za nami, a niebawem (za kilka godzin) Rezurekcja.

– Myślę, że przeżywanie soboty mogą „uratować” poranne, wyśpiewane z ludźmi jutrznia i godzina czytań. Te genialne nabożeństwa chyba bardziej rozpowszechnione są jednak we Włoszech niż nad Wisłą. W Wielką Sobotę przeżywamy niezwykły fakt: Syn samego Boga leży w grobie. A mówiąc inaczej, zstępuje do piekieł. Niektórzy interpretują to tak, że oto Jezus Chrystus triumfujący nawiedza piekło, by tam ogłosić wszystkim swe zwycięstwo. Bliższa jest mi jednak inna interpretacja tego wydarzenia. Jezus w swym zstąpieniu do piekieł dzieli do końca los potępionego grzesznika. Jest solidarny z grzesznym człowiekiem do samego kresu. Myślę, że częściej powinniśmy mówić właśnie o takim postawieniu akcentów.

To będzie trudne w kraju, w którym funkcjonuje powiedzenie „Alleluja i do przodu”… Czy ktoś, kto nie doświadczył jakiejś formy „śmierci”, ma prawo mówić wiarygodnie o zmartwychwstaniu?

– Trzeba uważać, by takie przepowiadanie radości wielkanocnego poranka nie było troszkę młodzieńczym mądrzeniem się. By zmartwychwstać, trzeba najpierw umrzeć. To bolesna prawda. Jasne, zdarzają się tacy, którzy chcieliby tak przepowiadać Dobrą Nowinę, że byłaby to ewangelia happy endu bez dramatu Wielkiego Piątku, ale tak się po prostu nie da… Jeśli ktoś nie jest, jak mawiał ks. Twardowski, „uśmiechnięty jak prosię”, czyli nie jest idiotą, to prędzej czy później doświadczy jakiejś formy śmierci, dotknie jej, poczuje jej oddech na plecach. Ten, kto boleśnie doświadcza tego, że dzień po dniu zmierza ku śmierci, na pewno mocniej zatęskni za obietnicą zmartwychwstania. Chrześcijanin nie szuka śmierci, ale też nie ucieka od niej za wszelką cenę. Staje wobec niej godnie i z nadzieją, że ostateczne słowo nie należy do ciszy cmentarza.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • j23
  30.03.2013 10:32
  Jutrznia z Godziną Czytań w Triduum jest coraz częstsza i gromadzi sporo ludzi. W mojej rodzinnej parafii zapoczątkowaliśmy tę tradycje pewnie ze dwadzieścia lat temu ( z okładem) i dzielnie się trzyma gromadzą niemal cały kościół. W parafiach w których posługiwałem jako kapłan wprowadzałem tę tradycję. W niektórych już ona istniała. dziś rano przewodniczyłem tej liturgii. Było około 70 osób. To wielka radość sprawować liturgię w gronie spragnionych bycia z Bogiem w Słowie i modlitwie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »