Reklama

Obraz Ukrzyżowania Jezusa trafił do kaplicy lidzbarskiego zamku

Do kaplicy zamkowej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na zamku w Lidzbarku Warmińskim do pustej od końca wojny ramy trafił obraz ukazujący scenę Ukrzyżowania, namalowaną przez nieznanego autora według obrazu Antona van Dycka.

Reklama

Pusta rama w ołtarzu bocznym kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim została wypełniona kopią obrazu van Dycka, ponieważ na zdjęciach z okresu międzywojennego muzealnicy wypatrzyli w tym miejscu obraz Ukrzyżowania. Na fotografiach widać, że przy Jezusie są Maria i Jan Ewangelista. Zdaniem muzealników obraz sprzed wojny został zapewne namalowany w końcu XIX w., ale zaginął pod koniec II wojny światowej. Od tego czasu ołtarz był pusty.

Jak poinformowała PAP Iwona Piskorska-Blum z Muzeum Warmii i Mazur, gdy w 2008 roku rozpoczęła się konserwacja elementów stałego wyposażenia kaplicy zamkowej, poddano renowacji m.in. ołtarz z pustą ramą. Wtedy też muzealnicy uznali, że w puste miejsce należy wstawić obraz znajdujący się w zasobach muzeum. Wybrano taki, który tematycznie nawiązywał do obrazu sprzed wojny.

"Przedstawienie Ukrzyżowania pochodzi z nieistniejącego kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich koło Górowa Iławeckiego. Obraz z Piast, obecnie należący do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, jest kopią obrazu flamandzkiego malarza Antona van Dycka (1599-1641), ucznia Piotra Pawła Rubensa. Jej wykonawca najprawdopodobniej posłużył się ryciną Schelta a Bolswerta, współpracownika Rubensa i van Dycka, który w sztychach powielał i rozpowszechniał obrazy mistrzów" - poinformowała Piskorska-Blum.

Obraz umieszczony w kaplicy lidzbarskiego zamku został uratowany przed zniszczeniem przez pracowników Muzeum w okresie powojennym. Z powodu zniszczeń warstwy malarskiej i płóciennego podłoża przed wstawieniem do ołtarza wymagał konserwacji i częściowej rekonstrukcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama