Kodeks Prawa Kanonicznego za mało ekologiczny

Kard. Francesco Coccopalmerio postuluje kolejną zmianę w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Tym razem miałaby ona dotyczyć ekologii.

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych z ubolewaniem stwierdza, że kanony, które dotyczą praw i obowiązków wierzących, ani słowem nie wspominają o jednym z najważniejszych, a mianowicie dotyczącym ochrony i rozwoju środowiska naturalnego.

Kard. Coccopalmerio zapowiedział, że zaproponuje Papieżowi odpowiednie zmiany. Jego zdaniem nowy kanon mógłby mieć następującą postać: „Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to poprzez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia”. Jego zdaniem z wnioskiem o dodanie takiego kanonu powinna też wystąpić papieska rada, którą on sam do niedawna kierował.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  17.07.2018 22:50
  Tylko że to nie ma nic wspólnego z kodeksem prawa kanonicznego. Taki dopisek może się znaleźć w katechiźmie, tam jego miejsce - prawo kanoniczne jest zbiorem prawnym, a nie instrukcją "ulepszania świata". Poza tym - co to znaczy "ulepszać przez normalne zachowanie"? W jaki sposób normalnym zachowaniem ulepsza ksiądz kardynał środowisko naturalne? Normalnym zachowaniem jest na przykład przepuszczenie niewiasty w drzwiach, tudzież uścisk dłoni. W Japonii ukłon jest normalnym zachowaniem, a w kopalni Szczęść Boże. A Babcia moja, nieboszczka, powtarzała mi za dziecka "Synek, zachowuj się normalnie", jak brykałem za bardzo na podwórku. Tylko co to ma do ulepszania środowiska naturalnego?...
 • R123
  18.07.2018 01:33
  Wreszcie
 • dozorca peronu
  18.07.2018 08:41
  Tylko, że można tym sobie narobić kłopotów. Nie będzie można tak łatwo zbudować drogi, osiedla mieszkaniowego, fabryki, czy odwiertu górniczego, bo wszędzie na przeszkodzie będą względy ochrony przyrody. Przesadna "ekologia" może spowodować, że cofniemy się do czasów przedindustrialnych.
 • Ktoś
  18.07.2018 10:34
  Kanony od 204 do 231 (Obowiązki i prawa wszystkich wiernych, Obowiązki i prawa wiernych świeckich) nie mówią o wielu ważnych rzeczach, które znajdują się chociażby w X Bożych przykazaniach (np. nie znajdziemy tam niczego o tym, że chrześcijanin ma obowiązek kochać i szanować rodziców). Taki ekologiczny zapis w KPK to tylko czysta pokazucha. Jeśli już chciano by poważnie potraktować kwestię ekologiczne to należało by się zastanowić raczej nad kanonami karnymi. ALe jak wiadomo lepiej napisać parę ogólnych banałów niż konkretnie, bo wówczas trzeba by się komuś narazić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »