Kościół na celowniku władz Nikaragui

Nie widać końca przemocy w Nikaragui. Nuncjusz apostolski w tym kraju apeluje o zawieszenie broni i powrót do dialogu. Tymczasem wzrasta liczba ataków wymierzonych w Kościół.

Z każdym dniem sytuacja w Nikaragui coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Na polecenie prezydenta Daniela Ortegi wojska rządowe krwawo tłumią wszelkie protesty. Prezydent odmawia przystąpienia do dialogu narodowego oskarżając opozycję o zamach stanu. Tymczasem stale rośnie liczba ofiar, zginęło co najmniej 360 osób. Społeczne protesty rozpoczęły się 18 kwietnia, po tym jak prezydent zapowiedział wprowadzenie reformy ubezpieczeń społecznych uderzającej w najuboższych. Opozycja domaga się jego dymisji i rozpisania demokratycznych wyborów.

Największym problemem jest obecnie okrutna przemoc, do której ucieka się wojsko. Gdyby opozycja odpowiadała takim samym okrucieństwem bylibyśmy świadkami nieopisanej masakry – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Victor Rivas, sekretarz generalny nikaraguańskiego episkopatu. – My, jako Kościół od początku konfliktu próbujemy mediować, wspierać wszystkich, a szczególnie ofiary ataków. Właśnie za te działania rząd uznał Kościół za swojego wroga. Otrzymujemy pogróżki i jesteśmy otwarcie atakowani przez siły proprezydenckie. Atakowane są świątynie, które powinny być miejscem azylu, pobity został kardynał, nuncjusz apostolski i biskup, a także wielu księży. Patrząc na rozwój konfliktu powtarzamy, że jedyną drogą wyjścia z obecnej sytuacji jest dialog. Nawet jeżeli wciąż jest on zablokowany nie tracimy nadziei, że prezydent w końcu na niego się otworzy. Mimo negatywnego nastawienia rządu wierzymy, że w końcu ujrzymy światełko w tunelu, którego w chwili obecnej nijak nie widać. Prośmy o modlitwę za nasz kraj.

W pokojową mediację aktywnie zaangażowany jest nuncjusz apostolski w tym kraju, którym jest Polak abp Waldemar Sommertag. Na bieżąco informuje on Papieża Franciszka oraz watykański Sekretariat Stanu o rozwoju sytuacji. Za pośrednictwem nikaraguańskiej telewizji abp Sommertag zaapelował do sumień ludzi odpowiedzialnych za losy tego latynoskiego kraju o przerwanie spirali przemocy i powrót do dialogu. Wierzących na całym świecie poprosił o modlitwę za Nikaraguę.

W tym tragicznym momencie pragnę wyrazić również w imieniu Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej głębokie zaniepokojenie z powodu poważnej sytuacji, jaką przeżywa ten kraj. Nieakceptowalne jest myślenie, że zabici oraz ofiary przemocy mogą rozwiązać obecny kryzys polityczny i zapewnić Nikaragui pokojową przyszłość i dobrobyt – mówił w telewizyjnym przesłaniu abp Sommertag. – Opłakując zabitych i modląc się za ich rodziny, ze wszystkich mych sił apeluję do sumień wszystkich o wypracowanie rozejmu i umożliwienie jak najszybszego powrotu do stołu dialogu narodowego, by wspólnie poszukiwać odpowiedniego rozwiązania i w ten sposób zakończyć trwający kryzys. Zawierzmy się pokornie wstawiennictwu Matki Bożej, błagając ją, by nadal prowadziła naszą ukochaną Nikaraguę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  28°C Czwartek
  dzień
  29°C Czwartek
  wieczór
  26°C Piątek
  noc
  20°C Piątek
  rano
  wiecej »