Ceremonia złożenia ciała abp. Mariana Przykuckiego w krypcie arcybiskupów szczecińsko-kamieńskich rozpocznie się jutro (7 kwietnia) Mszą św. o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył prymas Polski abp. Henryk Muszyński
Arcybiskup Marian Przykucki jest pierwszym biskupem pochowanym w Szczecinie. Zmarłego 16 października 2009 r. hierarchę pochowano w sarkofagu w kaplicy św. Ottona w szczecińskiej bazylice archikatedralnej. Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród gości obecny był m.in. metropolita Berlina kard. Georg Sterzinsky. Zapowiedziano wówczas, że po przygotowaniu krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich w bazylice katedralnej tam zostanie przeniesiony sarkofag z ciałem abp. Przykuckiego. Stanie się to w środę, 7 kwietnia.
O godz. 11.00 rozpocznie się liturgia pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego. Wezmą w niej udział biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także delegacje z Pelplina i Poznania. Potem zostanie poświęcona gotowa już krypta w podziemiach, za ołtarzem głównym katedry przy ścianie wschodniej, i zostanie do niej wniesiona trumna z ciałem abp. Mariana Przykuckiego.
Arcybiskup Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. W 1940 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w areszcie na kilka miesięcy za udzielanie pomocy jeńcom angielskim. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i podjął studia filozoficzno-teologiczne, które odbywał wpierw w Gnieźnie (1945-1947), a następnie w Poznaniu (1947-1950). 19 lutego 1950 r. przyjął w poznańskiej katedrze święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka. W tym czasie pełnił funkcję wikariusza i prefekta szkolnego w parafiach: św. Floriana w Chodzieży, Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolsztynie i św. Mikołaja w Poznaniu. 1 kwietnia 1954 r. został powołany na stanowisko kapelana i sekretarza osobistego metropolity poznańskiego. Odpowiedzialne zadania spełniał przez dwadzieścia lat, początkowo przy abp. Walentym Dymku, a następnie przy abp. Antonim Baraniaku.
27 listopada 1973 r. Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Glenndálocha i biskupem pomocniczym metropolity poznańskiego. Sakrę biskupią przyjął 3 lutego 1974 r. w poznańskiej bazylice katedralnej. Jego dewizą stało się zawołanie: „Beati Pacifici” - „Błogosławieni pokój czyniący”. 29 maja 1981 r. został mianowany biskupem chełmińskim. Decyzją Jana Pawła II z dnia 25 marca 1992 r. przeniesiony został na stolicę nowo utworzonej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ingres do katedry św. Jakuba w Szczecinie odbył się 12 kwietnia 1992 r. Paliusz otrzymał 29 czerwca 1992 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Zabiegał o afiliację seminarium duchownego do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Erygował Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Szczecinie, ustanowił Archidiecezjalną Radę Ciągłej Formacji Duchowej i Studium Teologiczne dla Kapłanów. Od początku swej posługi podnosił odpowiedzialność laikatu za misję Kościoła. 1 maja 1999 r. został zwolniony z obowiązków pasterza archidiecezji. Do ostatnich swoich dni pomagał swoją posługą duszpasterską i wielkim doświadczeniem kolejnym arcybiskupom szczecińsko-kamieńskim, abp. Zygmuntowi Kamińskiemu i abp. Andrzejowi Dziędze.
Arcybiskup Przykucki został m.in. uhonorowany Wielkimi Krzyżami Zasługi RFN (11 XII 2006 r.), otrzymał także Statuę „Złotego Hipolita” (29 XI 2008 r.) za szczególne zasługi na polu nauki, religii i kultury.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.