Kardynał o poważnej porażce moralnej w Kościele i konieczności nawrócenia

O odnowę moralną Kościoła i podjęcie konkretnych działań w obliczu kryzysu związanego z nadużyciami duchownych, w świetle sprawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka zaapelował przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), kard. Daniel N. DiNardo.

Kard. DiNardo zaznaczył, że oskarżenia przeciwko abp. Theodore'owi McCarrickowi ujawniają poważną porażkę moralną w Kościele. Powodują złość, smutek i wstyd biskupów, skłaniając ich do zadania sobie pytań jak lepiej chronić Lud Boży. Zarówno bowiem same nadużycia, jak i fakt, że przez dziesięciolecia pozostawały nieujawnione, wyrządziły wielką szkodę życiu poszczególnych osób oraz stanowią poważną moralną porażkę osądu ze strony kierujących Kościołem.

Przewodniczący episkopatu USA wskazał, że błędy te rodzą poważne pytania. „Dlaczego te zarzuty o grzechy przeciwko czystości i ludzkiej godności nie zostały ujawnione wówczas, gdy zostały po raz pierwszy przedstawione osobom odpowiedzialnym w Kościele? Dlaczego ta skandaliczna sytuacja nie została sprawiedliwie potraktowana kilkadziesiąt lat wcześniej? Co powinny uczynić nasze seminaria, aby chronić wolność rozpoznawania powołania kapłańskiego, bez poddawania się presji nadużycia władzy?” – pyta kard. DiNardo. Jednocześnie informuje, że o tej sprawie rozmawiał już w gronie Komitetu Wykonawczego USCCB. Będzie o niej mowa także w innych gremiach episkopatu USA, w tym podczas zaplanowanej na listopad sesji plenarnej.

Kard. DiNardo wezwał biskupów, by okazali współczucie i sprawiedliwość każdemu, kto był wykorzystywany seksualnie lub molestowany przez kogokolwiek w Kościele. „Powinniśmy uczynić co w naszej mocy, aby im towarzyszyć” – pisze przewodniczący episkopatu USA. Następnie apeluje do wszystkich ofiar tych przestępstw o ich zgłaszanie. Zapewnia, że episkopat Stanów Zjednoczonych jest zdeterminowany, by wyjaśnić wszystkie kwestie związane ze sprawą abp. McCarricka. „Wreszcie, my, biskupi, zdajemy sobie sprawę, że potrzebne jest duchowe nawrócenie, w czasie gdy staramy się przywrócić właściwą relację między nami a także z Panem Bogiem. Nasz Kościół cierpi z powodu kryzysu moralności seksualnej. Droga naprzód musi obejmować uczenie się na podstawie grzechów przeszłości” – stwierdził kard. DiNardo.

«« | « | 1 | » | »»
 • Slezan
  02.08.2018 15:18
  Dla tych, którzy chcą żyć w czystości ( cudownie!!!) zawsze są otwarte drzwi zakonów.
 • Anna Panna
  03.08.2018 00:26
  "Dlaczego ta skandaliczna sytuacja nie została sprawiedliwie potraktowana kilkadziesiąt lat wcześniej?" Ooo, to już MOŻNA takie pytania zadawać? Bo jeszcze trzy, cztery lata temu jedyną odpowiedzią byłby histeryczny krzyk "ATAK NA KOŚCIÓŁ!!!"
 • sceptyk
  21.08.2018 21:39
  Jedyne rozwiązanie da kościoła w USA ..... cały episkopat d dymisji, ale na to potrzeba głosu Papieża .. a on milczy
 • Marek
  04.09.2018 08:06
  Kościół wciąż przechodzi godziny próby, a jego wyznawcy, niestety często za sprawą pogubionych duchowych przewodników, cierpią. Dopiero co śledziliśmy okropne skandale w Chile i Australii, teraz mamy USA, a zaraz pojawi się kolejny kraj... Czemu duchowni Kościoła Powszechnego (i wszystkich lokalnych kościołów) nie staną naprzeciw tej tragedii i nie ogłoszą powszechnej ekspiacji za te wieloletnie zbrodnie, przemilczenia, świadome bądź nieświadome zaniedbania? Czemu biskupi, arcybiskupi, kardynałowie nie dadzą dobrego przykładu i nie rozpoczną nabożeństw przepraszających Boga i ludzi za wszelkie zło wyrządzone przez osoby (konsekrowane i świeckie) powołane do służby w Kościele. Na co czekają, czyżby naprawdę w naszym Kościele było aż tak źle?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Piątek
  wieczór
  16°C Sobota
  noc
  13°C Sobota
  rano
  21°C Sobota
  dzień
  wiecej »