Sakramenty na arenie

Zamiast ołtarza jest arena cyrkowa, a wierni to m.in. klauni, akrobaci czy magowie. „Często nie zdajemy sobie sprawy, że rodząc się w konkretnej miejscowości mamy księdza, przyjaciół czy szkołę. W świecie cyrku tak nie jest. Ale także ci ludzie, jak każdy chrześcijanin mają prawo do posiadania swojego kapłana” – mówi ks. José Aumente, odpowiedzialny za duszpasterstwo świata cyrku z ramienia episkopatu Hiszpanii.

Od 20 lat ks. José Aumente odwiedza systematycznie ponad 40 cyrków rozsianych po całym kraju, aby chrzcić, udzielać pierwszej komunii, czy też ślubu. Ten 70-letni kapłan nie utracił radości życia i optymizmu, aby mówić o Ewangelii w środowisku tak niezwykłym, jakim jest cyrk. „W cyrku czuję się bardzo dobrze. Lubię udzielać sakramentów na arenie, czyli w miejscu pracy tych ludzi, aby nie zatraciło się ciepło rodzinne, bliskość, która tak bardzo ich charakteryzuje. Kocham ich wszystkich i chcę, aby zobaczyli we mnie Kościół. Ludzie, z którymi się spotykają znikają już na drugi dzień. Dlatego staramy się, aby przynajmniej Kościół był obecny w ich świecie” – mówi ks. Aumente.

Dla świata cyrku ks. José Aumente jest prawdziwym „członkiem rodziny”. „Jest z nami w najważniejszych chwilach. Zawsze bliski, troskliwy, zainteresowany tym, jak nam idzie. Bardzo go kochamy” – mówi Pamela z Cyrku Kaos. Nowe technologie pozwalają na większy kontakt i ułatwiają pracę katechetyczną. Są jednak i poważne trudności: „Trudno im towarzyszyć, ponieważ całe ich życie odbywa się w drodze. Np. niektóre pary nie mogę wziąć ślubu kościelnego, ponieważ nie pamiętają, gdzie zostali ochrzczeni”. Zdaniem ks. Aumente dobrym wyjściem byłoby utworzenie „parafii personalnej”. Duszpasterze świata cyrku mieliby wówczas parafialną księgę chrztów i łatwiej byłoby przygotować pary do ślubu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  wiecej »