Aborcja "w toku postępowania merytorycznego" w TK

Wniosek o rozpatrzenie niekonstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej jest "w toku postępowania merytorycznego", a termin posiedzenia w tej sprawie nadal nie został wyznaczony - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek został złożony 10 miesięcy temu, a niedawno o pilne podjęcie prac nad nim zaapelowały posłanki PiS.

Katolicka Agencja Informacyjna zapytała służby prasowe Trybunału Konstytucyjnego, na jakim etapie jest postępowanie w sprawie parlamentarnego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami terminy rozpraw/publicznych ogłoszeń orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wyznaczane są na niejawnych naradach sędziów składów orzekających. Jeżeli termin zostanie wyznaczony, to informacja ta będzie dostępna na stronie internetowej Trybunału" - poinformowali lakonicznie pracownicy Obsługi Medialnej TK.

Biuro prasowe Trybunału podkreśliło, że termin posiedzenia w tej sprawie nie został jeszcze wyznaczony. Potwierdziło natomiast, że sprawa rozpoznawana jest przez pełny skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego, któremu "zgodnie z Regulaminem Trybunału Konstytucyjnego z 27 lipca 2017 r. przewodniczy Prezes Trybunału".

"Trybunał Konstytucyjny wypowiada się poprzez swoje orzecznictwo. Wyrok w powyższej sprawie jeszcze nie zapadł" - odpowiedziały KAI służby prasowe TK.

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej został złożony w październiku ub. roku przez posła Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) w imieniu 107 posłów, którzy podpisali się pod skargą do TK.

We wniosku zapytano, czy możliwość przerywania ciąży ze względu na chorobę dziecka - zapisana w ustawie z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - jest zgodna z kilkoma artykułami Konstytucji RP.

Chodzi o art. 30 (przyrodzona i niezbywalna godność człowieka), art. 32 (równe traktowanie przez władze publiczne) i art. 38 (gwarancje prawnej ochrony życia dla każdego człowieka), a także art. 2, mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, a w szczególności przyporządkowaną tej zasadzie zasadą określoności przepisów prawa.

Trybunał Konstytucyjny nie jest zobligowany do zajęcia się wnioskiem w konkretnych ramach czasowych. Nie ma przepisów, które by tę kwestię regulowały.

Pod koniec lipca z apelem „o jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej” wystąpiły do TK dwie posłanki PiS, Anna Sobecka i Anna Siarkowska. Jak stwierdziły, sprawa aborcji nie jest jedną z wielu rozpatrywanych przez Trybunał spraw, lecz „dotyczy najbardziej podstawowego prawa do życia”.

Parlamentarzystki wyrażają niepokój, że choć od złożenia poselskiego wniosku minęło 9 miesięcy, nic nie słychać o dalszych działaniach w sprawie tego wniosku.

„Apelujemy do Pani Prezes o pilne rozpoczęcie procedowania w niniejszej sprawie i powstrzymanie tego przerażającego procederu zabijania niewinnych dzieci w świetle prawa” - podkreślają posłanki PiS w liście do prezes Trybunału Konstytucyjnego.

«« | « | 1 | » | »»
 • TOMASZL
  13.08.2018 11:27
  Obywatele którzy złożyli podpisy pod obywatelskim projektem zmian w ustawie zapewne wyrażają niepokój, ze projekt z niewiadomych powodów utknął w sejmowej zamrażalce.
  Może więc posłanki zdopingują swoje koleżanki i swoich kolegów do podjęcia pracy nad tym projektem?
 • okon83
  13.08.2018 11:50
  Przecież w konstytucji jest raptem kilka paragrafów nt. wolności i praw człowieka. To uzasadnienie wyroku będzie wydanie w formie książki, którą trzeba będzie osobno interpretować? Naprawdę tak trudno jest wykładać proste prawdy?
 • 1julek
  13.08.2018 20:47
  Drodzy parlamentarzyści z PIS, zrobiliście dużo dobrego. A życie jest najważniejsze! Miejcie odwagę. Jesteśmy z Wami!
 • Krzyś
  14.08.2018 07:43
  A ja napisałem do posłów PIS, że nie będę głosował na ich partię dopóki nie zakończą tego bezprawia. Ale chyba oni liczą na poparcie tych pań z "czarnego marszu"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  wiecej »