Nie chodzi o to, by wybrać 44 sędziów. Musimy wybrać najlepszych - mówi w środowej "Rzeczpospolitej" przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur.
Pytany, o sprawę jawności przesłuchań kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego przez zespoły Krajowej Rady Sądownictwa, Mazurek wyjaśnił, że to postępowanie zgodne z przepisami. "Praca w zespołach jest pracą jawną, z tym że nie transmitowaną - transmitowane są tylko posiedzenia plenarne Rady" - mówił w "Rz". Dodał, że wynika to "z ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa".
Dopytywany o możliwość wprowadzenia pełnej transparentności przesłuchań Mazur tłumaczył, że "w latach 2014-2017 do obsadzenia było 12 wakatów. Do konkursu zgłosiło się 18 kandydatów, żaden nie stawił się przed KRS, nie był przez nią wysłuchiwany". "Teraz szum jest o to, że wysłuchania odbywają się za zamkniętymi drzwiami, choć ich efekt każdy zainteresowany będzie mógł poznać" - dodał.
Mazur zapytany, kiedy poznamy ostateczną listę kandydatów, która trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, odpowiedział, że "może do tego dojść jeszcze w sierpniu". "Jako przewodniczący mam za zadanie zwołać posiedzenie Rady, jeśli zajdzie taka potrzeba" - mówił dla gazety.
Przewodniczący KRS wyjaśnił, że na liście może ich maksymalnie 44 kandydatów. "Choć dopuszczam, że na liście do prezydenta nazwisk będzie mniej" - powiedział. "Chodzi przecież o to, by wybrać najlepszych wśród kandydatów, a nie wykorzystać limit miejsc" - podkreślił.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.