Dialog ze zgorszonymi

To było ciekawe przemówienie. Mowa o przemówieniu, jakie wygłosił premier Irlandii w obecności papieża Franciszka.

Słuchając Leo Varadkara trudno było nie zauważyć, że sporo mówił o zasługach chrześcijaństwa i Kościoła dla Irlandii. O dawnych wiekach i czasach bardziej współczesnych. O księżach i zakonnicach pełniących swoją posługę, nie tylko ewangelizacyjną, w wielu krajach świata. O tym, że przez wiele lat po odzyskaniu niepodległości w XX wieku władze Irlandii nie musiały się troszczyć o szkolnictwo, wychowanie ,opiekę zdrowotną czy społeczną, bo wszystko to wziął na swoje barki irlandzki Kościół. Wspomniał też o zasługach Jana Pawła II dla zaprowadzenia pokoju w Irlandii Północnej i z wdzięcznością przypomniał jego wizytę w tym kraju.

Mówił też jednak o skandalach, w jakie uwikłany był irlandzki Kościół, podkreślając zwłaszcza te, związane z okrucieństwem wobec dzieci. I prosząc Ojca świętego, by słuchał ofiar, z naciskiem zaznaczył, że Irlandia się zmieniła. Że 1/6 mieszkańców tego kraju urodziła się poza Irlandią, że jej mieszkańcy wyznają różne religie. Że się – uwaga – unowocześnia, szerzej dopuszczając aborcję czy akceptując jednopłciowe związki. Religia – jak zapowiedział – nadal będzie w tym społeczeństwie odgrywała ważną rolę, ale nie będzie w centrum.

Cóż powiedzieć? To wyraźnie głos człowieka zgorszonego. No, powiedzmy szczerze: któremu z przyczyn osobistych wygodniej jest być zgorszonym. Człowieka, który zderzają się z ogromem nieprawości ludzi Kościoła postanowił, razem z  podobnie myślącymi, wziąć sprawy w swoje ręce. I jak to zwykle w takich razach bywa, poszedł za daleko. Nie widząc na przykład sprzeczności w trosce o dobro dzieci już narodzonych, a zgodą na łatwe zabijanie nienarodzonych.

A Franciszek.... No cóż. Przypominając wcześniejsze działania Benedykta XVI, który „nie szczędził słów, by uznać powagę sytuacji i zażądać, by podjęto środki prawdziwie ewangeliczne, sprawiedliwe i skuteczne w reakcji na tę zdradę zaufania” uznał winę ludzi Kościoła. Jego głos w obronie tradycyjnej rodziny czy nienarodzonych, tak wydawałoby się podczas spotkania z władzami Irlandii potrzebny, wybrzmiał słabiej niż to, co mówił o potrzebie rozwiązania kryzysu migracyjnego. Nie sądzę jednak by w tym kontekście roztropnym by było sprawy stawiać mocniej. Być zgorszonym znaczy też przecież być mocno wrażliwym. Spokojne przypomnienie o wartościach, spokojny apel o powrót do chrześcijańskich korzeni, to w tym wypadku chyba w sam raz.

Trudno, zwłaszcza na podstawie tego jednego spotkania wnioskować, jakie będą owoce papieskiej wizyty w Irlandii. Być może nic albo bardzo niewiele zmieni ona w irlandzkim społeczeństwie. Wojowniczy komentatorzy z Polski pewnie jak zwykle poużywają sobie na Franciszku, że trzeba było mocniej. Nie wydaje mi się jednak, by postawienie się Papieża w roli autorytetu, który poucza irlandzkie władze przyniosło jakiś lepszy efekt. Dałoby może satysfakcję do wiary przekonanym, ale pewnie tylko wzmocniło złość na Kościół tych, którzy się od niego odcięli. Takie spokojne podejście do sprawy może zaś obniżyć gorączkę rozpalonych antykościelnością głów. A to już byłoby coś....

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRLANDIA, PAPIEŻ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  26.08.2018 20:26
  pytanie czy faktycznie zaproszeni byli homoseksualiści . ? pozdrawiam
 • Kasia
  26.08.2018 21:15
  Marek, ja też myslałam że chodzi o ofiary aborcji, kiedy zobaczyłam gdzieś w irlandzkim internecie cos podobnego. Jak puste muszą być głowy tych, którzy (które) nie dostrzegają ironii w tym że upominają się o losy dzieci molestowanych a nie widzą problemu aborcji. Dodatkowo w Irlandii zdaje się te buciki miały przypominać o dzieciach zmarłych w dawnych irlandzkich sierocińcach prowadzonych przez Kosciół. Domy dziecka tego typu były równie ubogie jak cała Irlandia, i była w nich podobna wysoka śmiertelność, ale państwo nie ofiarowało alternatywy , wszsytkie wydatki socjalne zrzucając na Kościół - a dziś robi się z nich jakieś obozy koncentracyjne, nazywając ofiary 'survivors' jak ofiary Oświęcimia. Nonsens robienia takich akcji w Polsce polega dla mnie na braku powszechności katolickiego szkolnictwa i służby zdrowia w dawnej Polsce - przed II wojną swiatową było u nas znacznie więcej instytucji świeckich tego typu a po wojnie była komuna i katolickie należały do rzadkości. Poza tym u nas, przynajmniej do niedawna jeszcze ludzie pamiętali na tyle wojnę i okupację żeby nie mieszać i nie porównywać sierot z biednych domów dziecka do więźniów obozów...
 • Michał Patycki
  26.08.2018 21:46
  Dziękuję Panu Redaktorowi za ten głos. Jak mi się zdaję, w sobotę swój głos ws. afery pedofilskiej w Stanach Zjednoczonych opublikował tamtejszy były nuncjusz, ks. abp Vigano. Wydaję mi się on dość istotny, nie znalazłem jednak do niego odniesienia ani w tym komentarzu, ani nigdzie indziej na wiara.pl. Proszę uprzejmie mnie poprawić jeśli się mylę.
 • Ppp
  27.08.2018 06:59
  Słowa, słowa, słowa... A kana na odszkodowania gdzie? Jeśli Kościół FAKTYCZNIE chce te sprawę rozwiązać, to powinien poi prostu zacząć wypłacać odszkodowania i to nie w wyniku sądowego przymusu, lecz z własnej woli. A potem egzekwować zwroty od winowajców lub ich przełożonych. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »