Zakończyły się obrady Rady Biskupów Diecezjalnych

Duchowni zapowiedzieli wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przedstawili także nowe zasady formacji kleryków.

Prewencja wobec nadużyć seksualnych

Abp Wojciech Polak poinformował KAI, że w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym.

Każda diecezja zobowiązała się przygotować taki program, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych, czy ruchach młodzieżowych.

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. – Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia – wyjaśnił prymas Polski.

Szczyt klimatyczny w Katowicach

O przygotowaniach do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach mówił biskupom abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego, organizacja tego wydarzenia jest dla Polski ogromnym wyzwaniem merytorycznym i logistycznym, a dla lokalnych Kościołów, katolickiego oraz zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, wyzwaniem duszpasterskim.

W szczycie klimatycznym w dniach 3-14 grudnia wezmą udział delegacje prawie wszystkich państw należących do ONZ w liczbie niemal 40 tys. uczestników. Będą również przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, na czele z kard. Peterem Tuksonem, prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie z 2015 r., w którym określono ogólnoświatowy plan działania w celu ochrony Ziemi przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia Paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Zdaniem abp. Skworca, szczyt klimatyczny jest znakomitą okazją, aby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka "Laudato sì", spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi”.

Kościoły z okazji tego wydarzenia przygotowują szereg inicjatyw. Jedną z nich ma być od 6 do 10 października w Katowicach Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna o charakterze ekumenicznym, współorganizowana przez Konferencję Kościołów Europy i Polską Radę Ekumeniczną. specjalną konferencję klimatyczną zorganizuje 30 listopada Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Odbędzie się też panel dyskusyjny z udziałem szefa Caritas kard. Louisa Antonio Tagle. Przewidziane jest też nabożeństwo ekumeniczne 9 grudnia w katowickiej katedrze, na które zaproszeni są miejscowi wierni oraz chętni spośród uczestników szczytu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Margo
  26.08.2018 11:27
  O molestowaniu dzieci mówi się od 10 lat - a biskupi teraz wdrażają program anty. Gdzie my żyjemy i gdzie my jesteśmy? W Irlandii Kościół katolicki rozwalili prawie do zera księża, biskupi i mafie gejowskie w tamtejszym Kościele i we władzach samorządowych i państwowych ! czy naprawdę polski kler musiał czekać na dokument papieża, aby zająć się tak ważnym problemem??? Irytuję się, bo to jest MÓJ KOŚCIÓŁ !
 • Yanosh
  26.08.2018 11:35
  Szczyt klimatyczny w Katowicach! Czy naprawdę polscy biskupi nie mają ważniejszych problemów, którymi powinni się zająć tylko szczyt klimatyczny w Katowicach? Jeśli ja jadę do Paryża to przepraszam, ale nie potrzebna mi jest pomoc i obrady biskupów Paryża, bo wiem, że msza św. jest codziennie o 8 rano w Katedrze Notre Dame, a modlitwy zakonne o 11.30 na Montmartre u karmelitanek , w kościele St. Etienne du Mont msza św. codziennie o 18.45 ! A jeśli już szczyt klimatyczny w Katowicach, to jest problem raczej abpa Wiktora Skworca i kleru diecezjalnego i zakonnego tej diecezji , głównie w kwestii znajomości języków obcych i odprawienia mszy św. w obcym języku! kiedy był szczyt NATO w Warszawie w 2017 r. i przyjechało tam tysiące dziennikarzy i uczestników, jakoś nie stanowiło to przedmiotu obrad konferencji biskupów polskich .
 • Bezimienny
  26.08.2018 12:46
  Bezimienny
  Co do stwierdzenia Gościa i Margo... To, co proponuje dziś episkopat to nie pierwszy krok, ale już któryś tam. Stosowne dokumenty Kościoła odnośnie do pedofilii i kroki, które juz podjęto znaleźć można np. na stronie episkopatu.

  https://episkopat.pl/kosciol-wobec-przestepstwa-pedofilii/

  Co do zarzutów Yanosha... Proszę dowiedzieć się więcej na temat samego szczytu klimatycznego w Katowicach i zaangażowania weń Kościoła, a dopiero potem pisać o tym, że chodzi tylko o odprawienie mszy w obcych językach, więc biskupi nie mają się co tym tematem zajmować.

  Podsumowując: smutne to, że komentatorzy na Wiara.pl czy w na Gosc.pl często stosują zasadę: "nie znam się, to się wypowiem krytycznie".


 • kret
  26.08.2018 19:25
  Dziękuję Bezimienny!Prawda ma zwyciężać a nie emocje!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »