Duchowni zapowiedzieli wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przedstawili także nowe zasady formacji kleryków.
Przed synodem biskupów o młodzieży
Jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych był stan przygotowań do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach w Rzymie.
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem, podobnie jak duszpasterstwo rodzin. Obrady synodu poświęcone powinny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań. - Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem - podkreślił abp Stanisław Gądecki.
Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.
- Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi też proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – stwierdził przewodniczący KEP.
Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, Polska ma dużo do zaoferowania światu, jeśli chodzi o formację młodych. - Mamy czym się poszczycić, bo jeśli mówimy o dzisiejszym kryzysie młodzieży, to młodzi w Polsce mają naprawdę dobrą formację duchową – stwierdził bp Miziński. - Tę formację młodzi zdobywają najpierw w rodzinach, która dziś, choć trochę słabnie, to jednak jest jeszcze mocna w polskich domach. Rodzice są wciąż pierwszymi katechetami - podkreślił biskup.
Jego zdaniem, bardzo ważnym elementem formacji młodych jest także katecheza w szkołach. Potrzebna jest troska, aby ta katecheza nie była religioznawstwem, ale aby rzeczywiście kształtowała młodych. Innym elementem jest także przedłużenie katechezy szkolnej w katechezie przyparafialnej, działalność grup religijnych przy kościołach oraz fenomen pielgrzymowania, widoczny szczególnie na Jasnej Górze, ale i w innych sanktuariach.
W trakcie biskupich obrad odbyło się spotkanie polskich delegatów na synod. Wybrali oni tematy, jakie poruszą w Rzymie: temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież (abp Gądecki), kwestię ewangelizacji (abp Grzegorz Ryś), wychowanie szkolne (bp Marek Solarczyk) oraz rola sportu w wychowaniu (bp Marian Florczyk).
Polacy najliczniejsi z Europy na ŚDM
Aż 3,5 tys. lub nawet 4 tys. młodych z Polski poleci na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy – poinformował bp Marek Solarczyk. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodał, że pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży.
Wśród polskich pielgrzymów będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych (na czas ŚDM) i dwoje długoterminowych, którzy są już w Panamie i tam pracują w ramach lokalnego komitetu przygotowującego to wydarzenie. W pracując już w Panamie są oni także łącznikami pomiędzy Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie a Komitetem w Panamie.
program duchowych przygotowań do ŚDM Panama 2019 połączony jest z ogólnopolskim programem formacyjnym dla młodzieży. Każdy 22. dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie i ważne jest, aby każdy pielgrzym brał udział w formacji duchowej przed wyjazdem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.