Duchowni zapowiedzieli wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przedstawili także nowe zasady formacji kleryków.
Przed synodem biskupów o młodzieży
Jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych był stan przygotowań do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach w Rzymie.
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem, podobnie jak duszpasterstwo rodzin. Obrady synodu poświęcone powinny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań. - Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem - podkreślił abp Stanisław Gądecki.
Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.
- Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi też proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – stwierdził przewodniczący KEP.
Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, Polska ma dużo do zaoferowania światu, jeśli chodzi o formację młodych. - Mamy czym się poszczycić, bo jeśli mówimy o dzisiejszym kryzysie młodzieży, to młodzi w Polsce mają naprawdę dobrą formację duchową – stwierdził bp Miziński. - Tę formację młodzi zdobywają najpierw w rodzinach, która dziś, choć trochę słabnie, to jednak jest jeszcze mocna w polskich domach. Rodzice są wciąż pierwszymi katechetami - podkreślił biskup.
Jego zdaniem, bardzo ważnym elementem formacji młodych jest także katecheza w szkołach. Potrzebna jest troska, aby ta katecheza nie była religioznawstwem, ale aby rzeczywiście kształtowała młodych. Innym elementem jest także przedłużenie katechezy szkolnej w katechezie przyparafialnej, działalność grup religijnych przy kościołach oraz fenomen pielgrzymowania, widoczny szczególnie na Jasnej Górze, ale i w innych sanktuariach.
W trakcie biskupich obrad odbyło się spotkanie polskich delegatów na synod. Wybrali oni tematy, jakie poruszą w Rzymie: temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież (abp Gądecki), kwestię ewangelizacji (abp Grzegorz Ryś), wychowanie szkolne (bp Marek Solarczyk) oraz rola sportu w wychowaniu (bp Marian Florczyk).
Polacy najliczniejsi z Europy na ŚDM
Aż 3,5 tys. lub nawet 4 tys. młodych z Polski poleci na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy – poinformował bp Marek Solarczyk. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodał, że pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży.
Wśród polskich pielgrzymów będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych (na czas ŚDM) i dwoje długoterminowych, którzy są już w Panamie i tam pracują w ramach lokalnego komitetu przygotowującego to wydarzenie. W pracując już w Panamie są oni także łącznikami pomiędzy Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie a Komitetem w Panamie.
program duchowych przygotowań do ŚDM Panama 2019 połączony jest z ogólnopolskim programem formacyjnym dla młodzieży. Każdy 22. dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie i ważne jest, aby każdy pielgrzym brał udział w formacji duchowej przed wyjazdem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.