Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu
Dyrektor protokołu w Kancelarii Prezydenta RP od 2006 r. Wcześniej pracowała w Biurze Prasowym Lecha Kaczyńskiego, gdy był prezydentem Warszawy. W Kancelarii Prezydenta została najbliższym współpracownikiem Marii Kaczyńskiej, której pomagała w organizowaniu konferencji, wywiadów oraz akcji społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Miała 55 lat.
Urodziła się 14 czerwca 1952 roku w Tuligłowach. Ukończyła Wydział Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie oraz Podyplomowe Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Tworzyła i była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych Rodzinnych w Polsce oraz Obywatelskiej Koalicji „Tytoń albo Zdrowie”. Działała w PCK i Polskim Stowarzyszeniu Medycyny Społecznej.
Senator VI i VII kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego. Była zastępcą przewodniczącego senackiej komisji zdrowia, a także członkiem komisji nauki, edukacji i sportu oraz komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.
Na swojej stronie internetowej pisała o sobie: „Mój zawód – pielęgniarstwo – nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie”.
kierownik Urzędu ds. Kombatantów. Ten bardzo odważny człowiek osierocił córkę i sześciu synów. Najstarszy skończył studia i już się wyprowadził, najmłodsze dzieci są nastolatkami. Odwagę wykazał, gdy w latach 70. XX wieku, jako student historii w Lublinie, otwarcie występował przeciw komunizmowi. W 1977 r. z kilkoma podobnymi mu zapaleńcami stworzył podziemne pismo „Spotkania”. Drukowali go na powielaczach. W razie wpadki „władza robotnicza” wsadziłaby ich na kilka lat za kraty. W stanie wojennym ukrywał się, później był internowany. A w 1983 r. grupa znanego mordercy kpt Grzegorza Piotrowskiego z SB zorganizowała na niego zamach. Esbecy w biały dzień porwali Janusza z ulicy przed Pałacem Kultury w Warszawie i wepchnęli do dużego fiata. Wywieźli go do Puszczy Kampinoskiej i oblali fenolem. Żrący płyn poparzył Janusza, ale go nie zabił. Jego żona Joanna jest szefową Związku Dużych Rodzin 3 Plus. Mieszkał w Grodzisku Mazowieckim. W przeszłości był zastępcą prezesa IPN.
aktor teatralny i telewizyjny. Grał w teatrach warszawskich – Narodowym, Nowym, Polskim oraz w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Najbardziej znany z ról filmowych – Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”, Józefa Piłsudskiego w filmie „Polonia Restituta”. Do końca życia podczas uroczystości państwowych, historycznych wcielał się w rolę Marszałka Piłsudskiego. Dwukrotnie nagrodzony przez Światowy Zjazd Sybiraków tytułem „Ambasador Sybiraków”. Jego stosunek do innych ludzi i świata chyba najlepiej oddają jego własne słowa: „Nigdy niczego od życia nie żądałem. Przyjmowałem to, co dawał los. Człowiekowi nic się nie należy... Gdy byłem ministrantem, do pamiętnika wpisał mi się mądry ksiądz. Pisał tak: trzeba „być zawsze z Bogiem, nie żądać dla siebie za wiele od życia, czynić najwięcej dobra dokoła” („Benedykt patrzy w oczy”, GN 2007).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...