Samoloty testowe bez uszkodzeń

Dotychczasowe loty testowe, dokonane przez niemieckie i holenderskie linie lotnicze, nie wykazały uszkodzeń samolotów - poinformowano w nocy z soboty na niedzielę. Celem testów było zbadanie wpływu unoszącego się w atmosferze pyłu wulkanicznego na bezpieczeństwo lotów i funkcjonowanie systemów maszyn.

Holenderski przewoźnik KLM oświadczył, że jeśli dalsze badania stanu samolotów, które wzięły udział w testach, okażą się pomyślne to być może w niedzielę siedem jego samolotów powróci z Niemiec do Amsterdamu. Przewoźnik ma nadzieję, że uzyska następnie zezwolenie na stopniowe przywracanie swoich rejsów.

W testach wzięły udział dwusilnikowe samoloty Boeing 737-800, które sprawdzały warunki na różnych wysokościach, okresowo wzbijając się na wysokość 10-13 km.

Również niemiecka Lufthansa poinformowała, że 10 jej samolotów przeleciało z Monachium do Frankfurtu i po wylądowaniu badania nie wykazały żadnych uszkodzeń. Samoloty leciały na wysokości ok. 3 tys. metrów, ale badały również warunki na wysokości do 8 tys. metrów.

Pył emitowany do atmosfery przez islandzki wulkan Eyjafjoell spowodował zakłócenia w komunikacji lotniczej w Europie na olbrzymią skalę. Według specjalistów, pył może uszkodzić aerodynamiczne właściwości powłoki samolotu, uszkodzić silniki a także jego systemy awioniki i aparaturę elektroniczną.

Testy, które odbyły się także we Francji i Belgii, przeprowadzono na zlecenie Unii Europejskiej. Powstała pewna nadzieja, że uda się stopniowo rozładować tłumy oczekujących na przelot setek tysięcy pasażerów na najważniejszych europejskich lotniskach.

Dalsze testy mają być przeprowadzone w niedzielę.

Obecnie wstrzymane są starty i lądowania samolotów pasażerskich w większości krajów północnej i środkowej Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »