Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów nawiedziło w tych dniach Jasną Górę. Ponad 50 tys. zgromadziło ogólnopolskie spotkanie strażaków, tradycję przedwojennego pielgrzymowania kontynuowali polscy studenci. Przybyli także transportowcy i siostry służebniczki dziękujące za 160 lat zgromadzenia. Wszyscy pamiętali o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem i ich rodzinach oraz modlili się za Polskę.
Pielgrzymka strażaków zgromadziła zawodowców i ochotników, była okazją do pokazania bogatej strażackiej tradycji będącej ostoją polskości i patriotyzmu. Za służbę Ojczyźnie w imieniu narodu podziękował strażakom abp Sławoj Leszek Głódź.
Ok. 5 tys. polskich studentów podjęło refleksję nad miłością. Miało także sposobność do opowiedzenia się za Krzyżem i jego obecnością w życiu publicznym: „Podjęliśmy akcję zbierania podpisów w sprawie zdejmowania Krzyża, o której ostatnio było głośno zwłaszcza we Włoszech – mówi jeden z pielgrzymów. – Może nie tyle jest to petycja, co nasze oświadczenie, że Krzyż jest dla nas bardzo ważny, że stanowi fundament tożsamości Polaka”. Biskupi wzywali młodych do odpowiedzialności za Kościół, który dziś tak mocno jest krytykowany.
Za 160 lat istnienia dziękowało prawie tysiąc sióstr służebniczek. To jedno z najliczniejszych polskich zgromadzeń żeńskich, które założył świecki, bł. Edmund Bojanowski, wielki czciciel Królowej Polski: „Jego pragnieniem i poleceniem było, żeby w każdym domku, gdzie siostry żyją i pracują był obraz Matki Bożej Jasnogórskiej” – wskazuje jedna z przybyłych na Jasną Górę sióstr.
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, dziękował siostrom za służbę Bogu i Ojczyźnie i wskazał bł. Edmunda jako patrona na współczesne czasy.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.