Sejm przyjął w czwartek specjalną uchwałę w sprawie uczczenia pamięci króla Kazimierza Wielkiego w 700. rocznicę jego urodzin. Jak podkreślono, należał on do grona najwybitniejszych monarchów XIV w., a Królestwo Polskie było prężnie rozwijających się państwem.
"Kazimierz III Wielki, urodzony 30 kwietnia 1310 r. w Kowalu na Kujawach, król Polski w latach 1333-1370, był ostatnim władcą z dynastii Piastów, a przy tym jednym obdarzonym przydomkiem Wielki. Należał do grona najwybitniejszych monarchów europejskich XIV wieku" - napisano w przyjętej przez aklamację uchwale.
"Jego wyjątkowy zmysł polityczny, talent dyplomatyczny i organizatorski pozwoliły na przezwyciężenie bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej i postawienie odrodzonego Królestwa Polskiego w rzędzie najprężniej rozwijających się państw ówczesnej Europy Środkowej" - podkreślono.
Przypomniano, że Kazimierz Wielki "ułożył sobie dobre stosunki z sąsiadami, wzmocnił i znacznie rozszerzył terytorialnie państwo, dokonując jednocześnie ogromnego wysiłku reformatorskiego w trudnej dziedzinie przebudowy wewnętrznej kraju". Jak podkreślono, to dzięki jego staraniom powołano w Krakowie pierwszy polski uniwersytet.
"We wdzięcznej pamięci narodu po dziś dzień pozostaje wybitnym, sprawiedliwym władcą, za którego czasów dokonał się w Polsce skok cywilizacyjny, co wyraża popularne powiedzenie: +zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną+" - zaznaczono w uchwale.
Kazimierz Wielki panował w Polsce w latach 1333-1370. Jako władca unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. Jego głównym sojusznikiem na arenie międzynarodowej byli Węgrzy. Z ich pomocą w latach 1340-1349 przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej.
W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa, rozbudowy systemu obrony państwa oraz rozwoju miast. W 1364 roku ufundował Akademię Krakowską. Był ostatnim władcą z dynastii Piastów na polskim tronie.
W Sejmie - w czasie przyjmowania uchwały - obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Miast króla Kazimierza Wielkiego, w tym Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz Kowala - miasta, w którym urodził się Kazimierz Wielki.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.