Burmistrz potwierdza: była bomba

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg potwierdził na konferencji prasowej w niedzielę nad ranem czasu miejscowego, że w samochodzie na Times Square znaleziono urządzenia wybuchowe.

"Mieliśmy wiele szczęścia. Dzięki alarmowi mieszkańców Nowego roku i profesjonalizmowi policji uniknęliśmy czegoś, co mogło mieć śmiertelne skutki. Saperzy potwierdzili, że w podejrzanym aucie był ładunek wybuchowy amatorskiej roboty" - powiedział Bloomberg.

Dodał, że na razie nie wiadomo, kto i dlaczego umieścił ciemnozielonego nissana pathfindera w zatłoczonym centrum miasta wraz ze śmiercionośnym ładunkiem.

Przypomniał, że alarm wszczął uliczny sprzedawca, gdy zobaczył "podejrzany samochód" i poinformował policję, która zauważyła, że z auta wydobywa się dym.

Według szefa nowojorskiej policji Raymonda Kelly'ego, w samochodzie zaparkowanym przy Times Square na Manhattanie znaleziono trzy pojemniki z gazem, fajerwerki, dwa 5-galonowe (19 l) kanistry z benzyną i dwa zegary z bateriami i elektrycznymi przewodami. Policja poinformowała, że ładunek został "unieszkodliwiony".

Policja ewakuowała ludzi z wielu prywatnych mieszkań, restauracji i biur na Times Square. Część spektakli i seansów filmowych rozpoczęła się z opóźnieniem.

Oficer nowojorskiej straży pożarnej, który wypowiadał się anonimowo potwierdził, że wcześniej widziano mężczyznę, który uciekał z samochodu. Dodał, że numery rejestracyjne auta są najprawdopodobniej fałszywe.

Straż pożarna z kolei podała, że w samochodzie, zaparkowanym na 45 ulicy doszło do "mini-wybuchu" między 18. a 18.30 czasu lokalnego. Samochód był zaparkowany na 45 ulicy w odległości ok. 6 km na północ od World Trade Center zniszczonego 11 września 2001 roku przez terrorystów.

Prezydent Barack Obama został powiadomiony o wydarzeniu na dorocznym obiedzie z dziennikarzami akredytowanymi w Białym Domu. Pochwalił nowojorską policję za szybką reakcję. Prezydencki doradca ds.bezpieczeństwa wewnętrznego John Brennan został skierowany do pomocy władzom miasta.

Inter Center - amerykańskie centrum badawcze monitorujące zagrożenia w internecie, w tym strony islamskie, uważa, że próba zamachu z użyciem samochodu-pułapki w centrum Nowego Jorku jest "poważnym aktem terrorystycznym", lecz jest za wcześnie, aby wskazać jej autorów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  10°C Czwartek
  dzień
  12°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »