Rozpoczęły się matury

Rozpoczęły się matury. Około 404 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło we wtorek po godz. 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jak poinformował PAP przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Krzysztof Konarzewski, do wszystkich szkół dotarły na czas arkusze egzaminacyjne z polskiego. "Nie mamy żadnych sygnałów, by doszło do jakiegokolwiek opóźnienia" - zapewnił.

Zgodnie z procedurami, arkusze maturalne mogą dotrzeć do szkół dopiero w dniu egzaminu. Po południu o godzinie 14.00 rozpocznie się dla chętnych egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu wyraziło 36 tys. maturzystów, czyli 14,5 proc.

W ubiegłych latach maturzysta wybierał tylko jeden poziom, na którym zdawał egzamin: albo podstawowy, albo rozszerzony. Od tego roku poziom podstawowy jest obowiązkowy dla wszystkich. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Maturzyści z warszawskiej Pragi Południe, z którymi rozmawiała we wtorek rano PAP, mówili, że nie boją się egzaminu z polskiego. "Owszem, pewien stres jest, to normalne, to pierwszy egzamin, ale nie boję się, to nie będzie trudny egzamin" - powiedział Piotr. "Jutro jest matematyka, będzie gorzej" - zaznaczyła jego koleżanka Ania. "Proszę trzymać za nas kciuki" - dodała inna maturzystka, Marta.

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do trzech egzaminów pisemnych: z matematyki, z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub kilku przedmiotów - do sześciu).

Egzamin z matematyki powraca do grupy przedmiotów obowiązkowych po ponad 25-letniej przerwie.

Z danych CKE, wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia - do egzaminu z niej przystępuje niemal co czwarty abiturient. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o społeczeństwie.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez miejscowych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego; 21 maja 264 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 109 z ukraińskiego i 38 z litewskiego.

Pisemna sesja maturalna potrwa do 22 maja, ustna - do 28 maja. Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka angielskiego sesję maturalną rozpoczęli też polscy uczniowie chcący uzyskać Międzynarodową Maturę - International Baccalaureate (IB). W Polsce program przygotowujący do takiej matury realizuje 30 szkół. Większość z nich to szkoły niepubliczne. Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2000 szkół w 125 krajach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
wiecej »