Polscy i rosyjscy historycy wezmą udział w konferencji w Warszawie na temat dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej, które po odtajnieniu mają zostać przekazane stronie polskiej.
28 kwietnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że w archiwach rosyjskich istnieją dokumenty dotyczące Katynia, które jeszcze nie zostały przekazane Polsce. Miedwiediew zapewnił, że polecił już przeprowadzenie stosownych procedur i przekazanie tych materiałów stronie polskiej. Te właśnie dokumenty będą tematem czwartkowej konferencji.
Konferencję organizują wspólnie Polska Agencja Prasowa i rosyjska agencja RIA Nowosti, a poprowadzą ją Leonid Swiridow i Albina Pyłajewa.
Ze strony polskiej do udziału w konferencji zaproszono sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. Andrzej Kunerta, dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN i członka Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych prof. Wojciecha Materskiego oraz doradcę Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Władysława Stępniaka. Stronę rosyjska reprezentować będą: dyrektor Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Socjalno-Politycznej Oleg Naumow, kierownik Katedry Historii Południowych i Zachodnich Słowian Uniwersytetu w Moskwie prof. Gienadij Matwiejejw oraz dyrektor Centrum Analitycznego Jurija Lewady, Lew Gudkow. Debata będzie miała charakter telekonferencji.
"W czwartek polscy historycy spróbują określić oczekiwania strony polskiej - jakich dokumentów jeszcze nam brakuje, co chcielibyśmy otrzymać, czego oczekujemy. Strona rosyjska spróbuje odpowiedzieć, jakie są szanse odnalezienia i odtajnienia tych dokumentów. Wiadomo, że jakieś dokumenty dotyczące sprawy Katynia z rosyjskich archiwów są właśnie w procesie odtajnienia, ale nie wiemy, co to są za dokumenty. Z wypowiedzi strony rosyjskiej nie wynika, żeby miała to być poszukiwana przez polskich historyków tzw. lista białoruska, domyślam się, że raczej chodzi o jakieś drobniejsze dokumenty" - powiedział PAP Wojciech Materski.
"Dopóki nie zakończy się proces odtajnienia tych dokumentów, niczego się nie dowiemy. Na czele komisji odtajniania dokumentów z rosyjskich archiwów stoi Siergiej Mironienko z Rosyjskiego Państwowego Archiwum Centralnego. Co jakiś czas odbywają się posiedzenia, jest kolejka dokumentów czekających na odtajnienie, które po kolei są rozpatrywane. Jeżeli dokumenty, o których mowa, będą musiały czekać na swoją kolej, może to trwać bardzo długo. Jest jednak szansa, że, ze względu na sytuację polityczną, zostaną one rozpatrzone poza kolejnością" - zaznaczył Materski.
Konferencja pt. "Dokumenty archiwalne w sprawie Katynia" odbędzie się w czwartek 6 maja o godzinie 14 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.