"Żywą" flagę Unii Europejskiej ułożyli w niedzielę na krakowskim Rynku Głównym uczestnicy obchodów "Dnia Europy". Dwieście osób uniosło nad głowami specjalne plansze, które zostały sfotografowane z Wieży Ratuszowej jako flaga unijna.
Przy dźwiękach Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej krakowianie mogli zdobywać w rozstawionych na Runku namiotach informacje o studiach i pracy w Unii Europejskiej, otrzymać bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców, uczestniczyć w rodzinnych zabawach i quizach.
Nieoczekiwanie wysłuchali także europosłanki Róży Thun, śpiewającej na scenie pod Ratuszem "Odę do radości" w duecie.
"Warto świętować taki dzień i cieszyć się, ponieważ są rzeczy, które nam się udały" - powiedziała PAP Róża Thun. "Udały nam nie tak, że spadły nam z nieba, tylko myśmy je zrobili. To, że jesteśmy w Unii Europejskiej, że Unia Europejska funkcjonuje, to jest nasza zasługa. Powinniśmy być dumni z tego, cieszyć się i pamiętać, że od nas zależy, jaka będzie Unia Europejska" - powiedziała Thun.
Organizatorami Dnia Europy, przypadającego w 60-lecie podpisania Deklaracji Roberta Schumana, byli biuro Róży Thun, Europe Direct i Stowarzyszenie Projekt: Polska.
Plan Roberta Schumana, ministra spraw zagranicznych Francji, ogłoszono 9 maja 1950 roku. Był on podstawą pojednania między Francją i Niemcami i uważany jest za początek zintegrowanej Europy. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.
To musi się skończyć - powiedział mówiąc o masowych migracjach.
Serce papieża dobrze znosi terapię zastosowaną w związku z obustronnym zapaleniem płuc.
Po rozmowach ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Keithem Kellogiem.
Wielu ekspertów wątpi w powodzenie tych starań i obawia się ich konsekwencji dla Europy.
Tym razem o „jakąkolwiek pomoc" w walce z M23 poprosiła Czad.