Piasek groźniejszy niż pył wulkaniczny?

Naukowiec z włoskiego Instytutu Wiedzy o Atmosferze i Klimacie Gian Paolo Gobbi powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera", że pył piaskowy, który wiatr unosi z Sahary jest przypuszczalnie bardziej niebezpieczny dla samolotów niż pył wulkaniczny.

To zjawisko występuje każdego roku "przez 20 do 25 proc. czasu" i jest często obserwowane we Włoszech, mimo to nigdy nie zamknięto z tego powodu ruchu lotniczego - twierdzi Gobbi w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika.

Gdy wiatr znad północnej Afryki, sirocco, jest silny, na liściach drzew, szybach i balkonach w miastach południowych i środkowych Włoch osadza się charakterystyczny czerwony pył. Sirocco wieje zwykle na wiosnę, a gdy zdarza się w zimie powoduje opady czerwonego śniegu.

Włoski naukowiec twierdzi, że jego koncentracja na dużych wysokościach jest większa niż w chmurze pyłu wulkanicznego.

Koncentracja pyłu wulkanicznego w przypadku chmur tworzących się wskutek wybuchu islandzkiego wulkanu wynosi - według Gobbiego - 30 mikrogramów na metr sześcienny, a po kilku godzinach zmniejsza się do 10 mikrogramów. Tymczasem w przypadku piasku saharyjskiego jest to 100 mikrogramów na metr sześcienny i zmniejsza się ona wolniej.

Gobbi mówi w wywiadzie, że nie dysponuje wynikami konkretnych badań, który z obu rodzajów pyłu jest bardziej niebezpieczny dla silników samolotów odrzutowych.

Ziarnka pyłu z nad Sahary mają "podobną wielkość", jak pyłu wulkanicznego: nieco powyżej mikrona.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  10.05.2010 10:55

  No tak, ale do zjawiska Sirocco wszyscy są przyzwyczajeni, a do wulkanicznego pyłu nie. Sirocco nie jest zatem na tyle spektakularnym zjawiskiem, by był pretekstem dla "oczyszczenia" przestrzeni powietrznej nad Europą z pałętającej się w te i we wte chmary "cywilów" przed spodziwanym atakiem rakietowym (lub zakładanym atakiem własnym) albo pretekstem do niemożliwości dolecenia prezydenta USA Obamy do Krakowa lub Moskwy.

  Powyższe jest tez poniekąd odpowiedzią na odpowiedź red. Macury w jednym z komentarzy dnia. ;)

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  rano
  9°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  8°C Środa
  noc
  wiecej »