41,5 proc. katolików uczestniczyło w 2009 roku w niedzielnej mszy św., co stanowi wzrost o 1,1 pkt proc. w porównaniu z rokiem 2008 - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) pod kierunkiem ks. prof. Witolda Zdanowicza.
Wyniki badań, przeprowadzonych przez ISKK jesienią ub. roku we wszystkich parafiach na terenie całej Polski, przedstawiono w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.
"W ubiegłym roku spadek tego wskaźnika (dominicantes) wywołał niepokój i pytania o kryzys wiary. Spodziewano się dalszego szybkiego spadku tego wskaźnika. Te pesymistyczne przewidywania nie potwierdziły się jednak" - wskazali autorzy badania.
W ubiegłym roku najwięcej osób uczestniczyło w niedzielnej mszy świętej w diecezjach: tarnowskiej (70,9 proc.), rzeszowskiej (65,3 proc.) oraz przemyskiej (60,6 proc.). Najmniej w diecezjach: szczecińskiej (27,5 proc.), koszalińskiej (28,3 proc.) oraz sosnowieckiej (28,7 proc.).
"Przestrzenny rozkład dominicantes może wskazywać na dość charakterystyczny i stały podział diecezji za względu na aktywność rytualną polskiej religijności" - podkreślono w badaniu.
Według badań ISKK, w 2009 r. do komunii św. (communicantes) przystąpiło 16,7 proc. wiernych. To o 1,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej przystępujących do komunii św. odnotowano w roku 2000 - 19,4 proc.; najmniej - w roku 1993 - 13 proc.
Najwięcej przyjmujących komunię św. było w 2009 roku w diecezji tarnowskiej - 25 proc. W dalszej kolejności: diecezja opolska - 22,1 proc., kaliska - 20 proc. i katowicka - 20 proc. Najniższy wskaźnik przystępujących do komunii św. odnotowały: diecezja koszalińska - 11 proc., sosnowiecka - 11,1 proc. oraz szczecińska - 11,3 proc.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od roku 1972 prowadzi badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce. W 1979 roku rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach w Polsce liczeni są wierni. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.