Reklama

Warszawa: "Ku Grunwaldowi"

Ślubowanie rycerskie, przemarsz rycerstwa polskiego, potyczka z Krzyżakami, turniej rycerski, a także koncert zespołu Armia i plenerowy pokaz filmu "Krzyżacy" - to niektóre z atrakcji festynu "Ku Grunwaldowi", który będzie się w sobotę Parku Praskim w Warszawie.

Reklama

Festyn, który połączony będzie z tradycyjnym praskim Jarmarkiem Floriańskim, zainauguruje cykl wydarzeń przygotowanych z okazji przypadającej w tym roku 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Organizatorami imprezy są: Urząd Gminy Praga Północ, Kancelaria Prezydenta RP i Narodowe Centrum Kultury.

Jak poinformowano w czwartek na konferencji prasowej, festyn rozpocznie się w samo południe na ulicy Floriańskiej przemarszem rycerstwa polskiego i przedstawicieli "miast grunwaldzkich" (czyli tych, które organizują imprezy z okazji rocznicy wielkiej bitwy) pod Katedrę św. Floriana. Tam rycerze złożą ślubowanie, odśpiewana zostanie też Bogurodzica. Następnie przemaszerują do Parku Praskiego, gdzie czekać będą na nich Krzyżacy - dojdzie tam do potyczki.

W programie przewidziano m.in. turniej walk rycerskich: walczyć będą zarówno rycerze piesi, jak i na koniach. Widzowie będą mogli zobaczyć np. starcia na kopie i odwiedzić miasteczko rycerskie.

Wieczorem w parku odbędzie się koncert zespołu Armia, podczas którego usłyszeć będzie można premierowe wykonanie utworu "Jeszcze raz, jeszcze dziś", napisanego przez lidera zespołu Tomasza Budzyńskiego specjalnie z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. "Refren będzie śpiewany w dwóch językach: po polsku i po litewsku" - zdradziła Anna Chylak z Narodowego Centrum Kultury. Po koncercie odbędzie się plenerowy pokaz filmu Aleksandra Forda "Krzyżacy".

Równolegle na ulicy Floriańskiej odbywać się będzie, organizowany po raz piąty, dwudniowy Jarmark Floriański: grać będą orkiestry dęte, występować będą kabarety m.in. Koń Polski i Kociuba. Towarzyszyć im będzie kiermasz produktów regionalnych. W niedziele wieczorem na zakończenie Jarmarku wystąpią artyści Piwnicy pod Baranami i zespół Elektryczne Gitary.

Z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem zaplanowano ponad 150 wydarzeń, są wśród nich konferencje naukowe, koncerty, festyny i inscenizacje historyczne. Mówiąc o tych ostatnich, Robert Sypek z Kancelarii Prezydenta - obok inscenizacji Wielkiej Bitwy i oblężenia Malborka - wspomniał m.in. o polowaniu królewskim w Puszczy Białowieskiej i przeprawie wojsk polskich przez Wisłę pod Czerwińskiem.

Z kolei Zdzisław Fadowski z urzędu marszałkowskiego woj. warmińsko-mazurskiego zwrócił uwagę na konferencję organizowaną przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, w której wziąć udział delegacja członków zakonu krzyżackiego, na czele z wielkim mistrzem bp. Bruno Platterem.

Bitwa pod Grunwaldem (w literaturze niemieckiej nazywana bitwą pod Tannenbergiem) była jedna z największych, pod względem liczby uczestników, bitew w historii średniowiecznej Europy. Stoczono ją 15 lipca 1410 r. między siłami zakonu krzyżackiego wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami: polskimi, litewsko-ruskimi i smoleńskimi oraz posiłkowymi oddziałami czeskimi, mołdawskimi i tatarskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Poniedziałek
dzień
-2°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama