Będziemy protestować do upadłego

Na zjeździe z drogi krajowej s8 w Babsku, w okolicy Rawy Mazowieckiej, trwa protest hodowców trzody chlewnej. Chwilowo ruch został wznowiony.

Od rana na S8 protestują rolnicy, którzy domagają się zmian w sprawie importu wieprzowiny z zachodniej Europy. Grupa ok. 100 rolników blokuje zjazd w Babsku na drodze S8. Chwilowo ruch na drodze został wznowiony, a rolnicy ogrzewają się herbatą, którą dostarczyli im pracownicy sztabu kryzysowego w Piotrkowie Trybunalskim.

– Chcemy być uznawani jako polski rolnik, a nie polski śmieć. Ściągają słabej jakości mięso do Polski, przez co my tracimy na marce i nie zarabiamy. W tym momencie dokładamy ok. 60 zł od sztuki, by utrzymać trzody. Nasze gospodarstwa to nie są hodowle 20–30 świń, ale 2 tysiące i więcej – mówi Joanna, 21-letnia rolniczka. – Hodowle i import z Niemiec to jedna sprawa, ale rolnictwo w Polsce w ogóle jest zaniedbane. Chcąc podtrzymać gospodarstwo i prowadzić je na własnych zasadach, podjęłam studia rolnicze. W Krakowie. Nie ma szkół rolniczych bliżej, a jeśli coś się tworzy, najczęściej brakuje środków i kierunek upada. Ciężko jest prowadzić gospodarstwo w okolicach Rawy i studiować w Krakowie – dodaje pani Joanna.

Rolnicy zapowiadają, że dzisiejszy protest to początek, jeśli nic się nie zmieni. Dziś czekają na przyjazd ministra rolnictwa. – Z samym prezydentem też byśmy porozmawiali, niech przyjedzie. Najchętniej na gospodarstwo do któregoś z nas, niech rząd zobaczy, jak wygląda hodowla trzody. To nie jest praca 8 godzin dziennie w ciepłym pomieszczeniu, przy papierkach. To jest cały dzień, a czasem i noc. Zwierzęta też chorują, trzeba przy nich czuwać, doglądać, by później jakość mięsa była jak najlepsza. Ale rząd woli sprowadzić tańsze mięso z Belgii, niszcząc polskie rolnictwo – mówi pan Krzysztof, jeden z protestujących rolników.

– Będziemy protestować do upadłego. Dziś są marne szanse na jakiekolwiek rozwiązania, ale to nie ostatni protest. Dróg w Polsce jest wiele. Jak nie tu, "gierkówka" czeka. Osobiście usłyszałem w czwartek od pana ministra rolnictwa, że nic się nie da zrobić. My jednak inaczej uważamy – mówi pan Mariusz.

W chwili obecnej protestujący stoją na parkingu w okolicach zjazdu na Babsk.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Ynkao
  13.12.2018 19:24
  Kogo to obchodzi, że rolnicy protestują? To nas wszystkich dotyczy. Rząd to gospodarz, który szczególnie powinien się zatroszczyć o zdrową żywność. Nikt z nas nie jest świadomy co wkłada do garnka. Rolnictwo w dużej mierze jest zniszczone. Ktoś ,,mądry " wpadł na genialny pomysł - jak zniszczyć polskie gospodarstwa. Dostawcy mleka mają tzw. kwoty, czyli tyle i tyle litrów mleka mają dostarczyć i tego przestrzegają. Więc - przeliczono wyznaczone litry na zawartość tłuszczu w mleku i litry wzrosły. Co dalej .? To szok - kary dla rolników. Otwòrzmy oczy, gdzie się nas pędzi. Pozdrawiam
 • art
  13.12.2018 23:50
  Ta jakość to już przebrzmiała pieśń przeszłości! Teraz polscy rolnicy by żyć muszą tysiące świń, dziesiątki tysiący kuraków trzymać w jednym chlewie. I żywić tak by świń w trzy (3!) miesiące od urodzenia zabity być musiał (kuraki mają 6 tygodniowy cykl). Czyli tak jak na Zachodzie! Zresztą te tuczarnie to i tak należą w większości amerykańskich biznesmenów. Z Polską mają tylko tyle do czynienia ile tzw. „polskie „ obozy nazistowskie” Krowy też już u niektórych pastwiska nie widzą.
  Rolnictwo jakie znaliśmy dogorywa w ciszy. Dramat chłopów polega na tym iż nie potrafią się zorganizować, nie stanowią siły zdolnej zaistnieć, zwrócić na siebie uwagę.
  Czy wiecie że tereny pod drogi, autostrady czy modne ostatnio gazociągi są polskim rolnikom po prostu konfiskowane na mocy tzw, specustaw? Zupełnie jak za Stalina!
  Czy wyobrażacie sobie coby się działo gdyby naszym celebrytom zabrali kawałek ogródka pod gazociąg bez wzięcia ich jako udziałowców do tłustej spółki? Wrzask podniósłby się nawet w Izraelu…
  Ale że chłopom… Zwróccie uwagę iż nawet GN nie widzi problemu
  Woli pisać o x Jankowskiego sprawie czy nazwach skwerków w Warszawie… Dopiero teraz w oblicze rozpaczliwej desperackiej akcji garstki straceńców którym już słone mandaty lepią…
  A przecież chłopi to istotny element polskiego chrześcijaństwa i patriotyzmu. Gdy ich zredukują do 2% populacji… nasz kraj ( i polski katolicyzm) już nie będzie taki jak był. Nigdy!
 • art
  14.12.2018 09:41
  Na youtube są relacje osób które bywszy , powiedzmy dzień, na Litwie na przykład, relacjonują jakby expertami od tego kraju byli….

  Takim niedzielnym specem od polskiego rolnictwa jest np. @TOMASZL powyżej który ładne , zadbane domki i ogólny brak biedy zauważywszy w trakcie wizyty u dziadków, wyciąga wnioski iże protestujący na autostradzie zwykłych ludzi krzywdzą i niewiadomo czego chcą bo im dobrze jest. Przecież widać że mają duże, nowe lśniące traktory i przyczepy a i sami tłuści są i na pyskach gładsi niż za komuny!
  Rolnicy , (i Polacy ogólnie), mają teraz bardzo niebezpiecznego, podstępnego i doświadczonego przeciwnika który rozgrywa rzecz swą (czyli dusi!) bez rozgłosu, w ciszy.
  Po pierwsze: Nic nie opłaca się polskim chłopom produkować bo SYSTEM tak zwanych dopłat bezpośrednich , czyli pieniędzy „dawanych”za darmo, bez wiekszego związku z ilością czy jakością towarów rolnych przez Polaków wytwarzanych eliminuje w krajach Unii jakąkolwiek konkurencję czyli innymi słowy polski chłop dostaje o wiele mniej niż francuzki czy niemiecki a jego taniość produkcji w żaden sposób nie jest rekompensowana zyskami. Mówiąc bardziej jasno daję przykład: cena świnia oficjalna teraz chyba 3,70 zł za kilo żywca i nijak nie ma się do rzeczywistych kosztów produkcji i po te 3,70 sprzedają i Polacy, i Duńczycy, i Olendry i Angielczyki. Opłacalność jest w DEMORALIZUJĄCYCH DOPŁATACH która już równa nie jest bo ci z Zachodu by pluneli na takie „zyski” jakimi mają zadowolić się polscy farmerzy. Ci jednak …za te pieniądze potrafią kreować ten stan wsi którym zachwyca się @TOMASZCZ

  Po drugie: Te błyszczące nowe traktory to jeszcze z rozpędu bo rolnicy przyzwyczajeni biorą kredyty i inwestują bo głupi wcale nie są i wiedzą iż firma bez inwestycji ginie. Widzą iż nie ma zysków ale liczą iż będą w przyszłości… Problem w tym … iż zysków nie będzie bo mają przeciwników chytrzejszych i…. itd.
  Po trzecie: Powtórzę ; nic się nie opłaca! Autentycznie taniej kupić!!!
  Po czwarte: Młódź rolnicza to widzi. Jedzie na Zachód , na godziwe pieniądze (a przynajmniej o wiele lepsze niż z produkcji rolnej) bo umie pracować i ceniona tam jest. Inni w kraju na budowach.
  Po piąte; Mieszkam na prowincji i obserwuje: Wieś to JUŻ jest wydmuszka. Tak naprawdę w każdej wsi jest tylko 2, 3 prawdziwych gospodarzy. Reszta tam tylko mieszka. I się buduje bo samochód zmienia optykę i do pracy w mieście…
  Po szóste: Ci chytrzejsi z Zachodu pieniądze „za darmo”dają do czasu. Dopłaty się skończą Zlikwidowanwe gospodarstwo rolne wbrew pozorom jest bardzo trudno potem odtworzyć… I wtedy dopiero różni TOMASZCZE zobaczą prawdziwy obraz sytuacji…
  Cel jest jasny: Ma być 2% ludzi zatrudnionych w rolnictwie

  Ps. A o ziemi kradzionej chłopom W państwie prawa i szacunku do prywatnej własności pod inwestycje to nie łaska cuś napisać???
 • art
  14.12.2018 18:16
  1. „Ja tam widze pokolenie nieuków ekonomicznych, co nei rozumiejąc praw rynku wolą socjalizm i hasła o równych żołądkach,”
  Ja też to widzę. Te rzesze urzędników w Agencjach Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa obliczających komu ile dopłacić .. Masz rację – socjalizm.

  2. „Jaki jest sens w obecnym świecie dotować tych, co nie potrafią sie przebranżowić, zmienić pracy, czy żyją czasem przeszłym (tak za socjalizmu było im "lepiej").”

  Nie ma sensu! Ale jak widzisz – dotują! Przecież ktoś płaci za utrzymanie tych urzędniczych rzesz! I to grubą kasę ! Budynki! Płace! Sprzątaczki! Urzędnicy! Prezesi! Kierownicy! Tony papieru! Komputery! Powielarki! To z naszych podatków! Dotują! I co im zrobisz???

  3.„czy o prawie do "ich" ziemi, bo przecież autostrady da sie budować bez zajmowania cudzej ziemi.”
  Jednak wyraźnie się nie da bez zajmowania ziemi! Bo zajmują!!!

  4. „To ze powstała ustawa o wywłaszczeniach na celu publiczne to jest sukces ostatnich kilkunastu lat. BO w Polsce inaczej by sie nic nie zbudowało.”

  Podobnym sukcesem była tzw. nacjonalizacja przemysłu i reforma rolna za duetu Bierut Stalin. A i w ogóle kolonializm jako taki takim sukcesem też był. Kraje cywilizowane ucywilizowały dzicz afrykańską, amerykańską, australijską. Teraz cywilizują Polskę
  4. „ Bo to że ktoś miał kiedyś ze dwie świnie czy trzy krowy i miał kilka ha ziemi uprawnej nie oznacza, ze jest w stanie z tego utrzymać swoja rodzinę. Takie są oczywiste prawa rynku, a nieustanna chce blokowania tych praw jest skazana na porażkę.”
  Kiedyś te „dwie świnie czy trzy krowy i kilka ha ziemi uprawnej” starczyło na utrzymanie rodziny. Były prawa rynku! Chłopów nie dotowali jak teraz. Dotowane były tylko PGR –y i Spółdzielnie Produkcyjne. Przypominam iż my mówimy o prywatnym rolnictwie. Za komuny chłopi utrzymywali się sami! Zgadzam się z Tobą : te dotacje do urzędników powinny być bezwzględnie zakończone. Powinny teraz też decydować tylko prawa rynku! Tego domagają się zresztą ci ci blokują autostrady!
  5. „ oczywiście wielu ludzi dziś przeprowadza sie na wieś, ale też dziś wieś jest zadbana, tak jak pisałem postęp cywilizacyjny w ostatnich kilkunastu latach przeogromny. Rozumiem, że to niektórych boli,”


  Zapewniam , że mnie nie boli! I chłopów nie boli!Kogóż zresztą miałoby to boleć? Ciebie to boli???
  6. „jak ktoś opowiada że dziś na wsi jest tragicznie źle, znaczy ma krótka pamięć. Albo lubi żyć wiarą w epokę "gierka" jak to mawiają rolniczy emeryci pod tzw. GSami.”
  Nikt tego nie powiada. Mówi się natomiast o tym iż pod płaszczykiem postępu rolnikom kradnie się ich prywatną własność, niszczy się ekonomicznie polskie rolnictwo, sztucznie pozbawia się go konkurencyjności a dzieci rolników zmusza się do parobkowania niczym kiedyś Indian i Murzynów sytym i cwanym społeczeństwom Zachodu.
  Ps.
  Byłbym wdzięczny gdybyś omówił ten fragment: „Czy wyobrażacie sobie coby się działo gdyby naszym celebrytom zabrali kawałek ogródka pod gazociąg bez wzięcia ich jako udziałowców do tłustej spółki? Wrzask podniósłby się nawet w Izraelu…”
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  wiecej »