„Powinniśmy wzmacniać chrześcijańską duchowość, wolną od obsesji konsumpcji, jeśli chcemy wyzwolenia od niewoli praktycznego materializmu”.
W sobotę 15 grudnia, późnym wieczorem, przyjęty został jednomyślnie dokument końcowy Szczytu Klimatycznego COP24, który trwał w Katowicach od 3 grudnia. Jeszcze przed rozpoczęciem Konferencja ta została objęta modlitwą i duszpasterskimi działaniami Archidiecezji Katowickiej. W komunikacie do diecezjan z 13 listopada Metropolita Katowicki apelował:
„Serdecznie proszę was, drodzy Diecezjanie, o objęcie modlitwą tego wydarzenia, aby spotkanie przedstawicieli tak wielu narodów w sprawie ochrony środowiska naturalnego przebiegało w pokoju i doprowadziło do globalnego porozumienia. Wzywajmy szczególnie pomocy Ducha Świętego. Niech objawi się całej rodzinie ludzkiej jako moc gromadzenia, sprawca jedności i siła przemiany. A my sami – napełnieni Duchem Świętym – bądźmy dla uczestników forum gościnni i otwarci, przyjaźni i serdeczni, wprowadzający pokój i zgodę”.
Bezpośrednio przed otwarciem Konferencji Klimatycznej ONZ mocno zaznaczył się głos Kościoła poprzez zorganizowane na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego sympozja. W trakcie trwania Szczytu Klimatycznego jego uczestnicy mogli korzystać z oferty duszpasterskiej w tzw. „Strefie duchowej”, która najmocniej wybrzmiała w niedziele 9 grudnia w katowickich parafiach i w trakcie nabożeństwa ekumenicznego w katowickiej archikatedrze.
Konferencja klimatycznej COP24 to był dla Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku i dla Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej czas duszpasterskich działań. Poszczególne parafie miasta Katowice zaproponowały ofertę duszpasterską, przybliżały naukę Kościoła, zwłaszcza papieską encyklikę Laudato si' i ukazywały dotychczasowe działania Kościoła na Górnym Śląsku, chrześcijan na rzecz troski o nasz „wspólny dom”, rozumiany lokalnie i globalnie.
Abp Wiktor Skworc dziękuje wszystkim, którzy objęli modlitwą wszelkie wydarzenia związane z COP24, zwłaszcza za działania w tzw. „Strefie duchowej”. Jej materialnym wyrazem było wydanie brewiarza ekologa, który ukazał się również w języku angielskim.
Kościół na Górnym Śląsku z radością przyjmuje wiadomość o zgodnym podpisaniu dokumentu końcowego konferencji, czyli tzw. Pakietu Katowickiego, który ma na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury na naszej planecie. – „Dziękuję wszystkim Diecezjanom, Katowiczanom i ludziom dobrej woli za modlitwę, życzliwe towarzyszenie, za gościnność i otwartość, za udział w spotkaniach towarzyszących, które przebiegały w atmosferze dobra, życzliwości i pokoju, co sprzyjało idei globalnego porozumienia” – podkreślił abp Skworc.
Metropolita Katowicki apeluje, aby troska o nasz wspólny dom, nie zakończyła się z chwilą zamknięcia obrad COP24. – Teraz jednak ważne jest, aby każdy z nas wyznaczył sobie własne ambitne cele, w kwestii ochrony środowiska i ekologicznego porządkowania własnego podwórka, co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień. Powinniśmy wzmacniać chrześcijańską duchowość, wolną od „obsesji konsumpcji”; jeśli chcemy wyzwolenia od niewoli praktycznego materializmu – powiedział Arcybiskup.
Szczyt klimatyczny zakończył się przyjęciem Pakietu Katowickiego, który jest planem realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015. Wzięło w nim udział ponad 20 tys. delegatów z całego świata, w tym m.in. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin oraz inni przedstawiciele Stolicy Apostolskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.